V Náhorním Karabachu zemřel první ruský voják. Odstraňoval nevybuchlou minu

Ruský důstojník z jednotky ženistů v pátek přišel o život při odstraňování min ze silnice u města Šuša v Náhorním Karabachu. Oznámily to v pátek ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Agentura Reuters dodala, že jde o první oběť z řad ruských vojáků vyslaných do regionu v roli mírových sil. Mise je součástí dohody z 10. listopadu o ukončení bojů mezi Ázerbájdžánem a Arménií o horskou enklávu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdevastovaný a shořelý dům.

Některé doby v Náhorním Karabachu byly válkou značně zdefastovány | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Důstojník podle agentury Interfax cestou do nemocnice podlehl vážným zraněním, která utrpěl při explozi miny. Ministerstvo obrany přislíbilo pozůstalým pomoc. Ruští ženisté v Karabachu jen během čtvrtka zneškodnili 1203 min a očistili od nich 16 kilometrů silnic.

Šuša, druhé největší město v Karabachu, během nedávné šestitýdenní války padlo do rukou Ázerbájdžánu. Právě pád tohoto města přiměl Jerevan k uzavření dohody, která potvrdila územní zisky Ázerbájdžánu.

V Karabachu už není o co bojovat, celá Arménie vypadá jako po válce, popisuje zpravodaj Dorazín

Číst článek

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za tehdejšího Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Nejnovější konflikt o Náhorních Karabach se rozhořel 27. září. Ukončila ho v listopadu dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. Ázerbájdžánu zaručila dohoda značné územní zisky, Arménům však zůstala většina Karabachu. Boje si vyžádaly patrně tisíce životů. Rusko do oblasti vyslalo mírové jednotky, které mají dohlížet na klid zbraní. V Jerevanu dohoda vyvolala nepokoje, při kterých demonstranti vtrhli do parlamentu a sídla vlády. Opozice prakticky denně pořádá protesty požadující demisi premiéra Nikoly Pašinjana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme