Nerovnosti na cestě stále houpou, ale při přejezdu s poloaktivním odpružením si dovolím i šlapat do pedálů. „Jezdec se cítí bezpečněji a pak může jet terénem rychleji,“ říká vědec Zbyněk Strecker.
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
Autorka instalace Kirsha Kaecheleová označila dnešní rozhodnutí soudu za velké vítězství. Kauza ale nekončí, tasmánský soud totiž případ poslal k dalšímu projednání soudům nižší instance.
Podíl žen v české vědě představuje oproti mužům asi čtvrtinu. Ministr pro vědu a výzkum přpravuje zákon, který by podmínky pro ženy mohl zlepšit, kritizují ho ale některé vědkyně.
Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
Česko je sice země s poměrně nízkou nerovností, to ale podle sociologa Tomáše Kosteleckého platí jen tehdy, pokud se srovnávají platy. Rozdíly v majetcích jsou mnohem větší.
Lidé nechtějí mít pocit, že nikoho nezajímají, tvrdí sociolog Kostelecký. Právě pocit, že si jich nikdo nevšímá, vede lidi k tomu, aby volili protestní nebo protisystémové strany.
Na školní výsledky má zásadní vliv míra chudoby v obci, říká nová analýza. Základní vzdělání se v Česku potýká s paradoxem: čím větší pomoc děti od školy potřebují, tím těžší bývá dostat se k penězům.
Letošní zpráva Oxfamu, jakkoli v jádru nepřekvapivá, opět důrazně poukazuje na zásadní dysfunkci současného ekonomického uspořádání, která představuje časovanou bombu pro společenskou stabilitu.
Když byla Anderssonová vybrána jako první žena do premiérského úřadu, dostalo se jí v parlamentu velkého potlesku. Jde však pro Švédsko, pyšnící se rovností, o přelom, nebo jen o zajímavost?
Přes 2000 dolarových miliardářů disponovalo loni větším majetkem než 4,6 miliardy lidí dohromady. Počet miliardářů se za deset let zdvojnásobil, i když mluvíme o době po světové hospodářské krizi.
Společenské třídy nejvíc odlišují postoje k migraci, názory na západní směřování země a na nerovnosti ve společnosti. „Málokdo ale zastává vyhraněné černobílé postoje,“ říká sociolog Martin Buchtík.
„Kapitalismus se musí zcela proměnit, jinak nepřežije nárůst nerovností po celém světě,“ uvedl Le Maire v projevu k začátku francouzského prezidentství ve skupině G7.