Hongkongští aktivisté uvádějí, že takovéto policejní akce jsou součástí širší kampaně proti disentu v této bývalé britské kolonii, které bylo při přechodu pod čínskou správu slíbeno zachování svobod.
Ťiang Ce-min se vedení Číny ujal v roce 1989 po krvavém potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men. V zemi zavedl ekonomické reformy.
„Odvaha Čechů a Slováků mě v roce 1989 inspirovala. Vidím naději, že se to může stát i u nás,“ říká v rozhovoru hongkongský aktivista Samuel Chu, který vystoupil 17. listopadu na Václavském náměstí.
Z areálu jedné z univerzit zmizela přes šest metrů vysoká socha s názvem Bohyně demokracie, druhá vysoká škola odstranila reliéf zobrazující stejnou událost.
Sochu v noci odstranila ze svého komplexu přední hongkongská univerzita. O masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men z roku 1989 se v pevninské Číně doposud nesmí mluvit.
Organizátoři jsou podle agentury Reuters vyšetřováni proto, že úřady je považují za zahraniční agenty. Hongkong je jediným místem v Číně, kde úřady dosud pietu za oběti z Tchien-an-men tolerovaly.
„Tankový muž“ se stal symbolem prodemokratických protestů v roce 1989. Při výročí protestů však někteří uživatelé vyhledávače hlásili, že Bing k heslu nezobrazuje žádné obrázky ani videa.
Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná tisíce studentů i dalších občanů.
„Už teklo krve příliš,“ řekl tehdy příslušníkovi Čínské lidové osvobozenecké armády. Čou Duo o 30 let později dál protesty hájí, demokracie je ale podle něj na ústupu jak v Číně, tak i na Západě.
„Lidé nezapomenou. Odčiňte 4. červen. Spravedlnost zvítězí,“ křičeli demonstrující podle serveru Bangok Post a odkazovali tím na masakr na Náměstí nebeského klidu.
Čínské úřady zablokovaly všechny jazykové verze internetové encyklopedie Wikipedia. Zákaz začal platit pravděpodobně kvůli blížícímu se výročí protestů na náměstí Nebeského klidu.
Zeman na otázku, jak před 30 lety vnímal snahy o reformní proces v Číně a jak se na události dívá s odstupem času, odpověděl, že člověk s odstupem času často své názory mění.
Desítky tisíc lidí si v Hongkongu připomněly výročí pekingského masakru na náměstí Nebeského klidu. Při potlačení demonstrací při něm před 25 lety zemřely stovky, možná tisíce lidí. Čínská vláda dodnes přesný počet mrtvých a zraněných nezveřejnila. Hongkong je jediným místem v celé Číně, kde lidé mohou veřejně vyjádřit podporu pozůstalým a uctít památku obětí této tragédie.
Čínské úřady zavedly mimořádně přísná bezpečnostní opatření v okolí pekingského náměstí Nebeského klidu. Chtějí tak zabránit jakýmkoliv pokusům připomenout 25. výročí masakru stovek mladých lidí. Ti v roce 1989 několik týdnů demonstrovali za politické reformy a proti korupci. Pietní akce jsou povolené pouze v bývalé britské kolonii Hongkongu.
Čtvrt století uplynulo od jedné z nejkrvavějších událostí v moderních čínských dějinách. Masakr na náměstí Nebeského klidu, kdy vojáci začali střílet do davu poklidně demonstrujících studentů, ale v Číně zůstává tabu. Peking dodnes zatýká svědky tehdejších událostí, kteří se chtějí podělit o své vzpomínky.
Svět si v těchto dnech připomíná 25. výročí krvavého potlačení studentských protestů na náměstí Nebeského klidu (Ťien-an-men) v Pekingu. Nad koncem Čínského jara dodnes visí celá řada otazníků.
Za teroristický útok označila čínská policie pondělní výbuch v Pekingu. Pět lidí, které bezprostředně poté zatkla, označila za spolupachatele. Všichni pochází z ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Při pondělní havárii auta a následném výbuchu na náměstí Nebeského klidu zemřelo pět lidí a 38 dalších utrpělo zranění.
Čínská policie zatkla několik lidí, podezřelých z incidentu v centru Pekingu. Informovala o tom čínská státní televize CCTV. Při pondělním sebevražedném útoku zemřelo na náměstí Nebeského klidu pět lidí a 38 jich výbuch zranil.
Čínská policie rozšířila pátrání po osobách údajně zapojených do pondělního sebevražedného útoku v centru Pekingu. Hledá sedm ujgurských muslimů a jednoho Číňana. Oficiální místa se k události zatím nevyjádřila a z velké části mlčí i státní média.
3:11
|Kateřina Procházková, Anna Maňourová, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
Čínská policie hledá dva muže, kteří mohou být spojeni s nehodou a výbuchem auta v centru Pekingu. Podle dosavadních informací jde o muslimy z autonomní oblasti Sin-ťiang. Vůz, který včera vrazil v plné rychlosti do bariér před vchodem do bývalého císařského paláce a vybuchl, měl údajně poznávací značku právě této provincie. Zabil 5 lidí a 38 dalších zranil.