Před 32 lety došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu. Jeho připomínku trestá Čína, Hongkong i Macao

V pátek uplynulo dvaatřicet let od jedné z nejdůležitějších a také nejsmutnějších událostí v Číně od skončení války – a sice tzv. masakru na náměstí Nebeského klidu. Čtvrtého června 1989 čínská armáda krvavě potlačila a de facto ukončila prodemokratické protesty. Na náměstí Tchien-an-men zemřely tisíce lidí. Dodnes je tohle téma v čínské společnosti tabu a jakákoli připomínka masakru je tvrdě trestána.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989 | Foto: Arthur Tsang | Zdroj: Reuters

Většina obětí tehdy zemřela na následky střelných zranění. Vojáci do lidí stříleli hlavně na bulváru Chang An nebo v přilehlých ulicích. Účastníky protestů později tajná policie dohledávala v nemocnicích a na univerzitních kolejích.

Občané Hongkongu si přes zákaz připomněli památku masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu

Číst článek

Ke studentům se tehdy přidali i dělníci a novináři a tisíce jich za to skončily ve vězení. Zásah armády tehdy osobně nařídil nejvyšší muž komunistické strany a reformátor Teng Siao-pching.

Jakoukoli vzpomínku nebo dokonce shromáždění pevninská Čína i po dvaatřiceti letech přísně zakazuje a trestá. Letos tak budou postupovat i Hongkong a Macao.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme