Výročí masakru na náměstí Nebeského klidu se blíží. Čína zablokovala Wikipedii ve všech jazycích
Čínské úřady zablokovaly všechny jazykové verze internetové encyklopedie Wikipedia. Zákaz začal platit pravděpodobně kvůli blížícímu se výročí protestů na náměstí Nebeského klidu. S odvoláním na středeční sdělení vlastníků Wikipedie to uvedla agentura Reuters. Stránka byla dříve nepřístupná jen v čínštině.
„Nadace Wikimedia v dubnu dospěla k závěru, že Wikipedia už není v Číně přístupná. Po důkladné analýze můžeme potvrdit, že Wikipedia je blokovaná ve všech jazykových verzích,“ sdělila mluvčí nadace Samantha Lienová. Nadace je vlastníkem Wikipedie.
Podezření, že je server zablokovaný, se objevilo po stížnostech Číňanů na sociálních sítích. Organizace GreatFire.org, která se cenzurou internetu v Číně zabývá, pak zjistila, že stránka byla zablokovaná 23. dubna.
Některé články už byly na Wikipedii znepřístupněny dávno, například ty o Tibetu nebo o protestech na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Blížící se třicáté výročí potlačení protestů, které připadá na noc ze 3. na 4. června, je také jedním z možných důvodů, proč úřady Wikipedii zablokovaly.
Při masakru na náměstí Nebeského klidu zemřelo v roce 1989 až 10 tisíc lidí, naznačují britské dokumenty
Číst článek
Nadace Wikimedia podle Lienové nedostala žádné upozornění, které by vysvětlilo, proč není stránka dostupná.
„Celý svět je chudší, když nějaká země, oblast nebo kultura nemůže přispívat do globální debaty na Wikipedii,“ uvedla mluvčí.
Západní sociální sítě jako je Facebook, Twitter nebo Instagram jsou v Číně také nepřístupné. Uživatelům internetu brání v přístupu na zahraniční webové stránky včetně Wikipedie systém cenzury označovaný v parafrázi odkazem na anglický název Velké čínské zdi „Great Firewall of China“.
Wikipedii znepřístupnilo v roce 2017 i Turecko, od letošního roku ji s přestávkami blokuje i Venezuela.