Odborná společnost by měla předložit koncepci rozvoje dětské psychiatrické péče. Podobné pokusy ale v minulosti nefungovaly, upozorňuje psychiatr Tomáš Havelka v pořadu Interview Plus.
Peníze Evropské unie a státu určené na podporu paliativní péče vedly podle kontrolorů ke zlepšení dostupnosti domácí paliativní péče. Ministerstvo ale selhalo při plánování investičního programu.
Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích roste, což může opět vést k restrukturalizaci lůžkových oddělení. Většina nemocných však intenzivní pomoc lékařů potřebuje jen krátkodobě.
Některá pole u dálnic obsahují nebezpečné množství olova, píše deník E15. A v Česku končí dlouhé roky kritizovaná síťová lůžka, upozorňuje týdeník Hrot. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chybovalo v letech 2017 až 2019 při rozdělování bezmála šesti miliard korun, které byly určené na dotování rozvoje sociálních služeb.
Hned den po neštěstí se do tornádem zasažených Hrušek díky iniciativě Alberta Fikáčka vypravila souprava se sedmi vozy. Lůžka nyní slouží jako ubytování i zázemí pro dobrovolníky. Podívejte se.
Zástupci hradecké FN ve čtvrtek uvedli, že i přes velký počet v práci nepřítomných zdravotníků nemocnice připravuje otevření dalšího oddělení k péči o pacienty s covid-19.
Nemocnice by měla sloužit pro pacienty, jejichž stav už nebude závažný nebo pro ty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců.
Největší výrobce nemocničních lůžek v Evropě dodá Česku přes patnáct set postelí. První várka zamíří do vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech.
„K podobným nárůstům dochází v celé Evropě a není možné si představovat, že všude jsou neschopní odborníci,“ říká Roman Chlíbek, vedoucí skupiny epidemiologů při ministerstvu zdravotnictví.
Nemocnice odkládají operace křečových žil nebo kloubní náhrady. „Postupně do konce týdne se chceme dostat na polovinu plánovaných zákroků,“ popsala mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
V Moskvě se znovu otevřely některé polní nemocnice na výstavištích nebo stadionech. Už od minulého týdne jsou tam zavřené školy. Lidé nad 65 let, chronicky nemocní a těhotné nesmějí vycházet z domu.
Celkový počet lidí hospitalizovaných kvůli infekci koronavirem zároveň nadále rostl. V nemocnicích bylo 30 767 nakažených, více než 23 200 dalších se během posledních týdnů vrátilo z nemocnic domů.
Většina nemocnic v jihomoravských městech má starší lůžka, než by bylo vhodné. Na stovky postelí ale nemají dost peněz, většinou tak nakupují jen pro ta nejpotřebnější oddělení.
V českých nemocnicích se v rámci úspor ruší akutní lůžka a mají je nahrazovat nová v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Tak alespoň zní plán, který má zvýšit efektivitu lékařské péče v tomto resortu. Zdá se ale, že realita je jiná.
Dětské oddělení Krajské nemocnici v Liberci má 10 nových polohovacích lůžek. Získalo je od nadace Kapka naděje. Zatěžkávací zkouška je čeká o Čarodějnicích, které se dnes slaví.
Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem uhájila v boji s největší zdravotnickou pojišťovnou dvě ze čtyř oddělení na dobu pěti let. Ze 170 akutních lůžek zůstanou podle dohody lůžka na chirurgii a interně. Gynekologii a porodnici, která od září pro nedostatek lékařů nefunguje, i dětskému oddělení pojišťovna smlouvu na další roky neprodlouží. Zánikem pediatrie zřejmě přijde Roudnice i o dětskou pohotovost.
Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny plánují pro příští rok rušení tisíců akutních lůžek v nemocnicích. Zdůvodňují to potřebou šetřit a zajistit větší efektivitu péče. Narážejí přitom na odpor mnoha zdravotnických zařízení. Asociace českých a moravských nemocnic dnes navíc přišla s varováním, že se úsporné kroky můžou dotknout i lůžek následné péče a léčeben dlouhodobě nemocných. Zdravotní pojišťovny to popírají.
V průběhu roku petice, minulou sobotu protestní mítink v Roudnici nad Labem a dnes veřejné slyšení v Senátu. To vše už se podniklo pro záchranu Podřipské nemocnice. Ta se spolu s dalšími jedenácti ocitla na seznamu zdravotnických zařízení, kde se zřejmě budou rušit akutní lůžka.
Jablonecká nemocnice nepřijde k novému roku o lůžka ani o oddělení. Vedení nemocnice se na tom dohodlo společně s pojišťovnami. Nové struktury lůžkových oddělení, která vejde v platnost v lednu, se tak nemusejí lidé z Jablonecka bát.
Prázdná pokladna VZP nutí její vedení šetřit, kde se dá. Poznají to i pacienti se srdečními problémy v Praze a severovýchodně od ní. Jejich spádovým zařízením je Kardiologie na Bulovce, s. r. o., které ale pojišťovny zruší všech 12 lůžek. Podle pojišťoven si pacienty převezmou snadno jiná zařízení, podle zástupců Nemocnice na Bulovce se sníží komfort pacientů. Kardiologové nepochybují, že je za tím nekalý boj o lukrativní pracoviště.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek odmítá další rušení lůžek v nemocnicích. Zdravotní pojišťovny jich chtějí škrtnout celkem šest tisíc. Smlouvu na pět let proto dostane jen část nemocnic. Zbytek musí znovu jednat a částečně omezit péči. Hašek ale tvrdí, že se s ministerstvem zdravotnictví dohodl už před rokem. Další rušení lůžek v regionu nechce připustit.
Zdravotní pojišťovny chtějí příští rok zrušit šest tisíc akutních lůžek v nemocnicích. Ve 12 zařízeních mají lůžka akutní péče skončit úplně. Nemocnice proti chystanému kroku protestují. Podle nich to bude znamenat jejich konec. Jiné plán pojišťoven přirovnávají ke znárodnění.
V Česku se možná budou rušit nejen akutní lůžka, ale i celá oddělení nebo nemocnice. Vyplývá to z memoranda, které podepsalo ministerstvo zdravotnictví se všemi pojišťovnami. Do konce června budou seznamy nemocnic, se kterými se už pojišťovny na nové smlouvě dohodly. S ostatními se bude jednat dál.
Menší nemocnice se možná obrátí na antimonopolní úřad kvůli plánovanému rušení lůžek. Na něm se domluvilo ministerstvo zdravotnictví s pojišťovnami. Ty teď budou jednat se zdravotnickými zařízeními.
Hejtmani nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví při rušení deseti tisíc lůžek. Obrátí se kvůli tomu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chtějí, aby věc prošetřil. Ministerstvo zdravotnictví se se zdravotními pojišťovnami dohodlo na zrušení přebytečných lůžek proto, aby ušetřilo. Zdravotní pojišťovny tento týden podepsaly memorandum stvrzující tento záměr. Podle hejtmanů jde o kartelovou dohodu, která prohloubí krizi ve zdravotnictví.