Jihomoravský kraj chce zabránit rušení nemocničních lůžek

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek odmítá další rušení lůžek v nemocnicích. Zdravotní pojišťovny jich chtějí škrtnout celkem šest tisíc. Smlouvu na pět let proto dostane jen část nemocnic. Zbytek musí znovu jednat a částečně omezit péči. Hašek ale tvrdí, že se s ministerstvem zdravotnictví dohodl už před rokem. Další rušení lůžek v regionu nechce připustit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravený pokoj

Opravený pokoj | Foto: Pavel Pavlas

Jihomoravský kraj přistoupil na velké rušení lůžek v roce 2011. Tehdy se mluvilo o tom, že jde o pilotní projekt, který by se měl stát modelem pro další kraje. Nyní by ale měl přijít o další akutní lůžka, a to už je vedení kraje nepřijatelné.

Rušení lůžek na jižní Moravě by v praxi zřejmě znamenalo, že akutní péče by byla zcela zlikvidována v Městské nemocnici v Hustopečích a v krajské Nemocnici Tišnov. V některých dalších zařízeních, například v Nemocnici Znojmo, by pak akutních lůžek výrazně ubylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál

To sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek považuje za nepřijatelné a ještě dnes o tom chce mluvit s vedením pojišťovny a zítra s ministrem zdravotnictví.

Například Nemocnice Znojmo prochází rekonstrukcí za dvě miliardy korun.

V roce 2008 zase v hustopečské nemocnici za zhruba 15 milionů korun rekonstruovali operační sály a pořídili novou techniku. Část investice šla z evropských fondů. Existuje tedy riziko, že pokud nebude pořízené vybavení využíváno v souladu s projektem, bude nutné peníze vrátit.

Pro pacienty z Hustopečska a Tišnovska by změna každopádně znamenala cestování do vzdálenějších nemocnic. „Pacienti budou muset vyhledat péči na nějakém vyšším pracovišti. Břeclav, Brno, a nakonec je možnost výběru, tak prostě kdekoli, kde uzná za vhodné,“ potvrzuje ředitel hustopečské nemocnice Petr Michna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Zuzana Kopuletá zjišťovala, jak lidé na jihu Moravy přijali zprávu o rušení akutních lůžek

Mladí lidé se ale bojí, že by kvůli časové ztrátě nemohli dostatečně často navštěvovat hospitalizované příbuzné. Starším lidem zase dělá problémy už samotné cestování – s berlemi například obtížně nastupují do vlaku nebo se bojí přestupování. Především důchodci se navíc zlobí, že se jim dojíždění prodraží.

Kritici varují, že opatření se promítne do dostupnosti a úrovně péče. Výhrady dává najevo i Platfoma zdravotních pojištěnců. Její vedení přitom právě podepisuje vůbec první memorandum o spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Dohoda se týká i vztahu s pojišťovnami.

„Memorandum se opírá o společný názor na některé věci formulované třeba i ve vládním prohlášení, a to je transparentnost hospodaření pojišťoven s penězi, to, s kým uzavírají smlouvy a za jakých podmínek,“ říká právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál a pokračuje:

Michal Hašek (ČSSD) | Foto: Štěpán Kotrba

„Je to memorandum o spolupráci, není to závazná smlouva, ale spíše vyjádření shodného názoru na některé problémy. Konkrétně na transparentnost informací o hospodaření s penězi vybíranými od pojištěnců. Na to, aby pojištěnci skutečně dostali péči, která jim má být hrazená. Na kontaktní místo pro pojištěnce.“

Cílem platformy je také prosadit možnost účasti pojištěnců ve správních radách zdravotních pojišťoven na základě přímých voleb, stejně jako je tomu v případě jiných orgánů. „Podle nás má každý občan právo podílet se na věcech veřejných a pojišťovny jsou veřejné instituce,“ podotýká Dostál.

Pojišťovny prý odmítají sdělovat informace

Současný stav má podle něj k ideálu daleko. „Je velmi těžké vyjádřit se třeba k destrukturalizaci sítě nemocnic, když veřejně nejsou dostupné žádné informace, kolik ty nemocnice stojí peněz, jaká je jejich kvalita. A pojišťovny tyto údaje odmítají vydat, přestože je to jejich zákonná povinnost a stojí kvůli tomu i před soudem,“ tvrdí Dostál.

Kolem rušení akutních lůžek podle něj panuje informační deficit a pojištěnci jsou v postavení dětí, které mohou říkat, že chtějí nebo nechtějí nemocnici, ale nikdo jim neřekne, kolik nemocnice stojí a jaké má výsledky.

„My je chceme dostat do postavení dospělých, kteří mohou racionálně zvážit, jestli si na některém konkrétním místě můžeme nemocnici dovolit,“ uzavírá Ondřej Dostál.

Zuzana Kopuletá, krw, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme