Budova léčebny v Lounech, kterou si ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel pronajímá v tamní soukromé nemocnici, by měla být podle Válka opravená a děti mít přístup třeba i na zahradu.
Nová data ministerstva zdravotnictví hovoří o 291 hospitalizovaných s COVID-19, ve vážném stavu je 64 z nich. Možné přetížení nemocnic akutními případy zatím podle odborníků nehrozí.
Ministerstvo zdravotnictví přehodnotí počty akutních lůžek v pražských nemocnicích. Reaguje tak na událost z minulého týdne, kdy záchranná služba vozila ženu s otravou déle než hodinu po Praze a postupně ji odmítlo přijmout sedm nemocnic. Ke zlepšení komunikace mezi nemocnicemi a záchranáři má přispět také elektronický systém.
Zaměstnanci jesenické nemocnice i obyvatelé regionu si oddechli. K žádnému rušení lůžek nedojde, alespoň prozatím. Kvůli finančním potížím chtělo původně vedení zařízení bez náhrady uzavřít porodnicko-gynekologické a dětské oddělení. Po jednáních se zdravotními pojišťovnami má ale teď šanci, že získá individuální smlouvy.
|Miroslav Zimmer, Jan Beneš, Kateřina Kozmová|Regiony
Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem, která se ocitla na seznamu nemocnic ohrožených rušením lůžek akutní péče, chystá protestní akce. Zdravotníci se nechtějí smířit s tím, že by jejich nemocnice, která slouží pro spádovou oblast s 55 tisíci obyvateli jižní části Litoměřicka, byla na odpis.
Nemocnici v Tanvaldu na Jablonecku hrozí podobně jako dalším jedenácti nemocnicím v Česku zrušení akutní lůžkové péče. Podle včerejšího rozhodnutí VZP by od ledna v této nemocnici skončila interna i jednotka intenzivní péče a pacienti by museli jezdit jinam. Někteří lidé ještě věří, že se rozhodnutí podaří změnit.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek odmítá další rušení lůžek v nemocnicích. Zdravotní pojišťovny jich chtějí škrtnout celkem šest tisíc. Smlouvu na pět let proto dostane jen část nemocnic. Zbytek musí znovu jednat a částečně omezit péči. Hašek ale tvrdí, že se s ministerstvem zdravotnictví dohodl už před rokem. Další rušení lůžek v regionu nechce připustit.
Zdravotní pojišťovny chtějí příští rok zrušit šest tisíc akutních lůžek v nemocnicích. Ve 12 zařízeních mají lůžka akutní péče skončit úplně. Nemocnice proti chystanému kroku protestují. Podle nich to bude znamenat jejich konec. Jiné plán pojišťoven přirovnávají ke znárodnění.
Zrušení akutní lůžkové péče ve dvanácti nemocnicích a snížení stavu akutních lůžek o šest tisíc, takové jsou pro příští rok plány zdravotních pojišťoven. Oznámil to dnes ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák.
Míň lůžek pro akutní případy, za to ale víc míst pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. To má být výsledkem společného snažení ministrů zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Dnes podepsali memorandum o propojení zdravotnických a sociálních služeb. Díky tomu mají pacienti získat lepší péči a systém ušetřit.
Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit deset procent akutních lůžek. Část z nich se ale prý přemění na lůžka následné péče. Zdravotní odbory restrukturalizaci lůžek bez předchozích analýz odmítají. Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče je příliš chaotická. Svůj nesouhlas chtějí oficiálně prezentovat premiérovi Petru Nečasovi a ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi.