Nemocnice v Jeseníku zatím žádná lůžka neruší, dostane pětiletou smlouvu
Zaměstnanci jesenické nemocnice i obyvatelé regionu si oddechli. K žádnému rušení lůžek nedojde, alespoň prozatím. Kvůli finančním potížím chtělo původně vedení zařízení bez náhrady uzavřít porodnicko-gynekologické a dětské oddělení. Po jednáních se zdravotními pojišťovnami má ale teď šanci, že získá individuální smlouvy.
Petra Šarmanová čeká ve svých 37letech druhé dítě. Narodit se má v únoru. Ve svém věku ale musí počítat i se zdravotními problémy. Kdyby se porodnice v Jeseníku zrušila, musela by jet do nemocnice v Krnově nebo Šumperku. Jenže v zimě by tam ani nemusela přes horský masiv včas dorazit.
„Mám z toho strach. Už jsem si sondovala, kdo by byl schopný mě odrodit doma. Ale pojištění si platím úplně stejně jako ostatní maminky po republice a byla bych ráda, kdybych měla jako ony kde rodit,“ popsala.
Petra Šarmanová navíc v jesenické nemocnici i pracuje. Rozhodnutí vedení očekávala s velkým napětím, stejně jako všichni ostatní kolegové. Ředitel Jan Jedlička je ale nakonec uklidnil:
„Musím tedy ocenit přístup vedení největší zdravotní pojišťovny, kde jsme se dohodli na dalším postupu. Tudíž já jsem jim obratem oznámil, že všechny výpovědi, které máme připraveny v šuplíku, tam zůstanou.“
Řídce osídlený region, geografická poloha, většina pacientů staršího věku - i to jsou důvody, které dostaly nemocnici do finančních problémů. A právě tato specifika by se měla podle Jana Jedličky ve smlouvách s pojišťovnami zohlednit.
Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má na Jesenicku nejvíce klientů, ale nechtěla průběh společných jednání zatím komentovat.
„Zatím nemohu říct definitivně, jaký bude závěr těch jednání. Mohu jen slíbit, že chceme zachovat péči v jesenické nemocnici. Proto je také jesenická nemocnice jednou z těch, které budou mít garantovanou pětiletou smlouvu,“ upřesnila ředitelka odboru komunikace Anna Veverková.
Zaměstnancům jesenické nemocnice ale taková informace stačila. Kromě Petry Šarmanové se ulevilo i hlavní sestře dětského oddělení Blance Syrovcové. „Jsem spokojená, že nepřijdu o místo,“ oddechla si.
Audit nezjistil zásadní nedostatky
Jak soukromá nemocnice hospodaří, měl prokázat nedávný audit na objednávku Olomouckého kraje. Jeho výsledky přiblížil náměstek hejtmana Michael Fischer:
„Musím říct, že jsem byl rád a příjemně překvapen, že tam nebyly shledání zásadní chyby a nedostatky. Ten druhý výsledek hovořil o tom, že ta nemocnice ve srovnání s podobnými má podobně špatné výsledky. Takováto nemocnice by měla být ve veřejném vlastnictví.“
Krajská rada nabídla nemocnici bezúročný úvěr 6 miliónů korun, aby mohla překlenout tento rok. Jenže půjčka podle ředitele zařízení Jana Jedličky nic neřeší.
Za záchranu nemocnice bojovali lidé i v petici. Zařízení poskytuje lůžkovou i ambulantní péči. V soukromém vlastnictví je od roku 1994.