Pojišťovny chtějí podle nemocnic rušit vedle akutních i lůžka následné péče

Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny plánují pro příští rok rušení tisíců akutních lůžek v nemocnicích. Zdůvodňují to potřebou šetřit a zajistit větší efektivitu péče. Narážejí přitom na odpor mnoha zdravotnických zařízení. Asociace českých a moravských nemocnic dnes navíc přišla s varováním, že se úsporné kroky můžou dotknout i lůžek následné péče a léčeben dlouhodobě nemocných. Zdravotní pojišťovny to popírají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

„První signál byl v tom, že všechna lůžka následné péče dostala výpovědi, přestože všichni z ministerstva i pojišťoven tvrdili, že se počítá spíše s rozšířením následné péče,“ vyjádřil obavy Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic.

„Myslím, že rušení se nechystá a nechystalo, jediný důvod proč byly výpovědi uplatněny i u zařízení následné péče byl ten, že výpovědi se posílaly v prosinci loňského roku a v té době ještě nebyly známy všechny parametry úpravy právních předpisů a ani konečný výsledek restrukturalizace. Takže jediný důvod byl,“ vysvětlil viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztahu pojišťoven k lůžkům následné péče mluvili Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic a viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich

Podle něho pojišťovny nechtějí rušit ani jedno lůžko následné péče. „Smlouvy jsou popsány tak, že tam garance je. A pokud by v tuto chvíli existovalo podezření, že to pojišťovny chtějí nějak obejít, tak tady veřejně slibuji, že ty smlouvy, které jsme rozeslali, v žádném případě nebudou podléhat redukci a jsme připraveni to doplnit nebo nějakým jiným způsobem garantovat.“

Petr Fiala však vyjádřil obavy, že nemocnice dostávají i takové návrhy smluv, v nichž není vyjasněné, jakým způsobem, pokud by nemocnice nepřijaly přílohu 2, to znamená strukturu a rozsah poskytované péče, by se zajistilo nezpochybnění celé rámcové smlouvy na pět let.

„Pokud je to jen technický problém, tak jsem schopni s našimi právníky pracovat, aby se to vyřešilo,“ zdůraznil Fiala.

Friedrich zase zdůraznil, že v prvním čtvrtletí je možné zapracovat případné úpravy, a to především ze strany zdravotnických zařízení.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme