Pojišťovny chtějí zrušit kardiologii na Bulovce. Lékaři za tím vidí něčí zájem o pracoviště
Prázdná pokladna VZP nutí její vedení šetřit, kde se dá. Poznají to i pacienti se srdečními problémy v Praze a severovýchodně od ní. Jejich spádovým zařízením je Kardiologie na Bulovce, s. r. o., které ale pojišťovny zruší všech 12 lůžek. Podle pojišťoven si pacienty převezmou snadno jiná zařízení, podle zástupců Nemocnice na Bulovce se sníží komfort pacientů. Kardiologové nepochybují, že je za tím nekalý boj o lukrativní pracoviště.
Důchodce Stanislav, jeden ze 13 tisíc pacientů, kteří sem ročně přijdou, sleduje cvrkot na příjmu. Operaci už má za sebou, strávil tu pět dnů a teď čeká na odvoz domů do Litoměřic.
„Byl jsem tady velmi spokojen. Tři hodiny na sále, všechno v pohodě a přišel bych sem zase, když to tady bude. Když ne, tak to máme v Ústí,“ říká.
Kardiologie má tři operační sály, vybavení za desítky milionů a zaměřuje se na diagnózu a léčbu infarktů a srdečních vad. Z okna své pracovny ji vidí i Jiří Koskuba, primář II. Interny nemocnice na Bulovce a poslanec ČSSD. Zrušení lůžek ho pobuřuje.
„Pro mě je tato situace naprosto nepřijatelná, protože moderní internu nejde dělat bez dalších oborů. Nemocnice prostě toto oddělení potřebuje. Když někdo tohle dělá, měl by též říci, jaký bude další osud nemocnice, ale hlavně jaký bude osud toho obrovského spádu, o který se stará,“ vysvětluje.
Kardiologie na Bulovce vznikla v roce 1993 privatizací. Je to soukromá společnost, kterou vlastní pět lékařů. A to je zřejmě problém. Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je v Praze dost jiných státních nemocnic, kterým mohou pojišťovny platit výkony.
„Existují tady soukromá zdravotnická zařízení, která vyzobávají lukrativní výkony a ve velkém řeší operace, které se dělají běžně i v jiných nemocnicích, které mají odborné zázemí i pro případy, kdy pacient při operaci zkolabuje nebo když tam vznikne jakýkoli problém, od infekce po zástavu srdce nebo cokoli,“ popisuje.
Zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny navíc tvrdí, že Kardiologie na Bulovce před několika měsíci dostala upozornění, že nesplňuje kritéria, protože poskytuje jenom úzkou specializovanou péči.
„Pokud teď někdo tvrdí, že ta kritéria nezná, není to pravda. Ta kritéria vznikla po jednání zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví s odbornými společnostmi. Takže to není jen názor zdravotních pojišťoven, vyjadřovali se k tomu i odborníci,“ argumentuje mluvčí VZP Jiří Rod.
Kardiologové oponují, že o ničem neví a naopak nabízeli pojišťovně nižší ceny za léčbu, na které ale nikdo nereagoval. A dokládají to řadou dokumentů.
Lékař a spolumajitel Kardiologie na Bulovce Bohdan Kallmünzer považuje argumenty pojišťoven za zástupné. Podle něj má někdo na lukrativní pracoviště zálusk.
„Dojezdové doby, akutní péče, záchranky, počty výkonů. Tady musí být kardiologické pracoviště, a osobně se domnívám, že jde o to, aby v budoucnu bylo toto pracoviště nahrazeno jiným kardiologickým pracovištěm, které bude mít jiného vlastníka,“ myslí si.
Kdo má na Kardiologii na Bulovce políčeno, nechtějí majitelé na mikrofon říct. Zástupci pojišťoven toto tvrzení považují za nesmysl, o zrušení lůžek podle nich rozhodovalo mnoho lidí a není možné, aby je všechny najednou někdo ovlivnil. Kardiologové ale vzkazují, že v Česku je možné všechno.