Oběti sexuálního a domácího násilí často nenachází u soudů zastání. O tom, proč by se měli soudci neustále vzdělávat či co trápí české advokáty, mluvila zakladatelka organizace Beztrestu Lucie Hrdá.
„Setkala jsem se s mnoha bývalými oběťmi násilí, když byly dětmi. Říkaly, že věděly, že všichni okolo to vědí, a čekaly, že jim někdo pomůže, ale nikdo jim nepomohl,“ popisuje advokátka Lucie Hrdá.
„90 procent všech obětí, u kterých je velké riziko sekundární viktimizace a těžké traumatizace se kumuluje právě u intimního násilí. Je to nepřekvapivé,“ říká advokátka Lucie Hrdá.
Většinu útoků měl načasovat po aplikaci akupunkturních jehliček, které pacientkám znesnadňovaly se bránit. Oběti jeho chování v přípravném řízení popsaly, že po Cimického útoku byly paralyzované.
„Automaticky jakýkoliv sexuální čin, který bude zahrnovat dítě pod dvanáct let, bude považován za znásilnění, to jsme dosud neměli – to znamená zvýšenou ochranu dítěte,“ říká advokátka
„Nemůžeme nereagovat na to, co veřejnost trápí nebo co je často probíráno, protože důvěra v trestní justici je zásadní,“ popisuje náměstek ministra Karel Dvořák z hnutí STAN.
V průběhu tří let zneužíval a znásilňoval nezletilé chlapce. A dostal podmínku. Kauza muže z Břeclavska otevřela debatu o dohodách o vině a trestu v Česku.
Není to tak, že by se dnes o sexuálním násilí mluvilo až příliš, tvrdí advokátka Lucie Hrdá. „Mediální pozornost jen konečně začíná odpovídat tomu, jak moc je to rozšířené,“ upozorňuje.
Někteří účastníci pochodu s sebou přinesli transparenty s nápisy jako Chce to souhlas, Ne znamená ne nebo Respekt je sexy. Průvod z Palackého náměstí zamířil k ministerstvu spravedlnosti.
Mělo by být povinné vzdělávání soudců a státních zástupců v těchto věcech. Dále by se mělo také prohlubovat vzdělání policie. Za důležité považuji vznik integrovaného mezioborového týmu.