Na Slovensku, v Německu nebo Rakousku je přitom podle Zikána mají. Tyto léky totiž dokážou riziko četných zlomenin a invalidity oddálit i o 15 let. U některých lidí dokonce zlomeniny potlačí úplně.
V sídle Evropské unie v Bruselu měl podle lživého článku vzniknout plán na miliardové investice do ukrajinského farmaceutického průmyslu místo do toho evropského.
„Spotřeba v některých skupinách léků roste. Zejména v oblastech, kde narůstá výskyt příslušných onemocnění – ať už je to diabetes, srdeční selhání nebo hypertenze,“ říká farmaceut Josef Suchopár.
Jedním z důvodů, proč mast chybí, je příliš nízká cena, kterou Česko za přípravek platí. Lékárníci se ale shodují na tom, že vypadává z trhu stále častěji a jeho dodavatelů postupně ubývá.
Vládní návrh zákona o lécích podle poslance Jana Kuchaře (STAN) nezaručí rovný přístup lékáren k dodávkám léků. Proto navrhuje vlastní znění. Jenže s chybami, které vše zhorší, tvrdí ministerstvo.
Viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký vidí riziko u posílání léků na předpis poštou v tom, že by se zásilkový výdej zavedl bez předchozích diskusí a správně nastavených mechanismů.
Úkolem Boráně bude zajistit bezproblémové fungování lékového ústavu a jeho aktivní přístup při řešení dostupnosti léči a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu.
Řetězovými e-maily se šíří informace o změně limitů pro vrácení přeplatků za léky. Jak ale zjistil tým Ověřovny! na vlastní kůži, ke změnám ve skutečnosti nedošlo.
Ivana Daňková nechtěla pomáhat provozovateli lékárny s podezřelými obchody, a tak na ně upozornila. Teď mluví o tom, že velké podvody na rozdíl od malých procházejí, i o riziku pro pacienty.
„(Pacienti) mají nejčastěji pocit, že mají mnoho léčiv. Jejich dotaz směřuje k tomu, zda všechna léčiva potřebují. Nebo jim některé z léčiv nedělá dobře,“ přibližuje Jana Gregorová.
V čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv se vystřídali tři lidé, proti reexportu nezakročil žádný. Nelegální vývoz by mohla ztížit novela zákona o lécích.
Analýza datového týmu Českého rozhlasu naznačuje, že z lékáren za poslední tři roky nezákonně zmizely stovky tisíc balení léků za miliardy korun. Úřady analýzu nerozporovaly.
Výrobci, distributoři a lékárny budou podle vládní novely hlásit ke stanovenému dni Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv stav zásob léčivého přípravku, jehož dostupnost je ohrožena.
Čísla v systému eRecept prozrazují, že výpadky léků se spravedlivě rozprostřou přes celou republiku. S jedinou výjimkou: v Praze zůstává nevyzvednutá až čtvrtina receptů, což naznačuje těžší výpadky.
Státní ústav pro kontrolu léčiv přípravek Cardiform, k jehož propagaci smýšlený rozhovor míří, zařadil v létě na černou listinu léčivých přípravků. A to poté, co na něj upozornil iROZHLAS.cz.
Ministerstvo zdravotnictví plánuje pořádat pravidelné konference k situaci ohledně dodávek a zásob léků. S výrobci léčiv jedná české ministerstvo zdravotnictví podle Válka po celém světě.
Vědci během vývoje použili algoritmus umělé inteligence, který byl ze vzorku více než šesti a půl tisíce sloučenin schopný identifikovat antibakteriální molekuly.
U inhalátoru Symbicort Turbuhaler zůstává reálnou možností, že ho lékárny ilegálně vyvážejí do zahraničí ve stamilionových objemech. Potvrzuje to několik zdrojů z oboru, úřad to nechává bez komentáře.
„Nezajistí dostupnost všech léků, ale zkrátí dobu nedostupnosti a zlepší obecně přístupnost léčiv pro pacienty,“ říká k úpravě novely náměstek ministra Jakub Dvořáček.
Někteří provozovatelé lékáren či distributoři prodávají v rozporu se zákonem léky do zahraničí, kde za ně pacienti platí víc. Cesty nelegálního reexportu vedou paradoxně přes ještě levnější Slovensko.
Někteří majitelé lékáren buď naskladňují o desítky procent víc balení, než kolik jich vydají pacientům, nebo lék někde mizí. Data napovídají, že může docházet k masivnímu nelegálnímu reexportu.
Pokud firma nabídne lék na trhy všech členských států, může být doba jeho tržní ochrany prodloužena až na 12 let. Dosud je ochrana stanovena na deset let.