Penicilinových antibiotik bude dost, přijde jich 130 000, řekl Válek. Do všech lékáren se ale nedostanou

Penicilinových antibiotik přijde do konce září 130 000, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dalších 170 000 očekává do půlky listopadu. Do všech lékáren se ale nedostanou. „To mi současná legislativa neumožňuje,“ komentoval Válek. Změnit by to podle něj mohla nová novela zákona, o které chce v nejbližší době jednat ve Sněmovně.

Praha (Aktualizováno: 15:46 22. 8. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, ilustrační foto

Penicilinových antibiotik přijde do konce září 130 000, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka je podle informací o zásobách v lékárnách asi 20 000 balení, což je měsíční spotřeba.

„Když srovnáme spotřeby a kolik je léčiv v jednotlivých lékárnách, tak vidíme, že i v oblasti penicilinových tablet máme více než 20 000 balení, které jsou k dispozici v lékárnách. V této chvíli ale neumíme říct, ve kterých lékárnách,“ řekl Dvořáček. Informace o tom, v jakých lékárnách je lék dostupný, by podle něj měla zajistit Sněmovna.

Překvapení, distanc i úvahy o vnitřním boji. Vědecká rada IKEM reaguje na kauzu ředitele Stiborka

Číst článek

„S výrobci a distributory se během uplynulých měsíců podařilo dojednat pro příští měsíce  akové množství antibiotik, ať už penicilinových či jiných, že spotřeba během následující sezóny bude plně pokryta s dostatečnou rezervou,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Dodal, že plány dodávek počítají s více než 130 000 baleními tabletových a sirupových penicilinových léčiv. Dalších 170 tisíc má podle něj dorazit do první poloviny listopadu.

V lékárnách chybí antibiotikum s penicilinem, které je účinné proti angíně. Důvodem jsou ceny léku

Číst článek

„Současná spotřeba veškerých antibiotik kopíruje loňskou spotřebu v tomto období. Loni v září bylo předepsáno 45 000 balení tablet a necelých 14 000 suspenzí. My máme objednáno a zarezervováno 130 000. Jak vidíte, je tam víc než dostatečná rezerva pro případ vyšší spotřeby,“ ujistil.

Dodávky antibiotik „nad rámec penicilinu“ jsou podle něj zajištěny v dostatečném množství. Přesto ale není možné je mít na všech místech.

„Není možné zajistit, aby antibiotika byla ve všech lékárnách,“ řekl Válek s tím, že to současná legislativa neumožňuje. 

Podle Válka ministerstvo zdravotnictví také plánuje pořádat pravidelné konference k situaci ohledně dodávek a zásob léků. „V podstatě jde o to, abychom zodpověděli otázky týkající se situace s léky na českém trhu,“ vysvětlil.

Cena není problém

Fiala považuje řešení nedostatku léků za prioritu pro ministerstvo zdravotnictví. Chybí zejména antibiotika

Číst článek

Problém nedostatku antibiotik podle Válka není cena, kterou za lék pojišťovny platí, přestože tak jeden z dodavatelů v hlášení pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušení dodávek odůvodnil. Zdravotní pojišťovny u tohoto menšinového dodavatele podle Dvořáčka nyní schvalují navýšení ceny. 70 procent dodávek podle něj obstarávají dvě jiné firmy.

Cenu léku nestanoví ministerstvo, protože léky samo nekupuje. „Ani ministerstvo zdravotnictví, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv, ani zdravotní pojišťovny nejsou vlastníkem léků. Léčivo vlastní výrobce, který ho po propuštění z výroby předává distributorovi. V tu chvíli se stává vlastníkem toho léčiva distributor,“ řekl náměstek.

Dostatečné zásoby výrobců

S výrobci léčiv jedná české ministerstvo zdravotnictví po celém světě, dodal Válek. „Vedle toho chystáme zásadní novelu zákona o léčivech. Tu vláda schválila a já teď pevně věřím, že po dohodě s vedením Poslanecké sněmovny snad prvním čtením projde.“

Novela podle Válka zvyšuje odolnost českého trhu proti výpadkům dodávek léků a zásadně posiluje pozici pacientů.

Šéf IKEM Stiborek rezignoval. Podle médií byl zapojený do byznysu s půjčkami s vysokým úrokem

Číst článek

„Stěžejní změnou, kterou novela přináší, je povinnost výrobců dodávat léky ještě jeden až dva měsíce po nahlášení výpadku. Tedy se nemůže opakovat situace, že výrobce nahlásí výpadek a Česká republika bude muset shánět jiného, nebo shánět akutně léky z rezerv jiných států,“ řekl.

„Současně máme v zákonu řadu dalších bodů, které se týkají informací pro pacienty o tom, kde lék je, které se týkají toho, že distributor bude muset dodávat léky do všech lékáren a ne jen do některých,“ ujistil.

Nedostatek léčiv se podle Válka snaží řešit i Evropská unie. Vzniká podle něj nástroj, jak by mohla držet zásoby zásadních léčiv. „Měl by vytvořit určitou zásobu esenciálních léčiv, jako jsou antivirotika, antibiotika a další léčivé přípravky, které se používají v různých kritických a krizových situacích,“ uvedl. Fungovat by mohl začít za rok nebo dva roky.

Debatuje se podle Válka i o společných nákupech léků.

kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme