Novým šéfem Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude Boráň. Dosud tam vedl sekci registrací
Novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude Tomáš Boráň, který od roku 2017 vede sekci registrací tohoto lékového ústavu. Do funkce nastoupí 1. května, řekl v úterý mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Loni se ministerstvo šéfa SÚKL pokusilo vybrat dvakrát. V prvním tendru vítěze nevybralo a vítězka druhého, Kateřina Podrazilová, musela skončit po třech měsících.
Nelegální přeprodeje léků: díra za miliardy. U některých látek může reexport souviset s výpadky
Číst článek
„Na základě výsledků výběrového řízení jsem vybral pana doktora Tomáše Boráně. Je zkušeným odborníkem a prostředí Státního ústavu pro kontrolu léčiv dobře zná. S lékovou agendou má bohaté zkušenosti i jako člen mnoha pracovních skupin a výborů,“ uvedl v tiskové zprávě ministr Vlastimil Válek (TOP 09).
Boráň působí od roku 2024 v ministerské pracovní skupině pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.
Úkolem Boráně bude podle ministerstva zajistit bezproblémové fungování lékového ústavu a jeho aktivní přístup při řešení dostupnosti léčiv, hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu.
Na to, že z českého trhu mizí léčiva do zahraničí, upozornil server iROZHLAS.cz.
Problémy kolem Podrazilové
Od roku 2018 vedla Státní ústav pro kontrolu léčiv Irena Storová, které končilo pětileté funkční období, výběrového řízení loni na jaře se proto také účastnila.
Prodejci údajně léčivých přípravků mají pré. Kvůli mezerám v zákoně jsou proti nim úřady bezzubé
Číst článek
Její nástupkyně Podrazilová nastoupila jako vítězka opakovaného výběrového řízení loni v září, podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) ale nesplnila jeho představy o vedení úřadu. Podrazilová s kritikou nesouhlasila a po svém odvolání sdělila, že postupovala podle strategie, se kterou zvítězila ve výběrovém řízení.
Tou bylo podle ní především otevření komunikace a zlepšení hospodaření ústavu. Po nástupu uvedla, že prioritou bude dostupnost léků, která byla u některých medikamentů v posledním roce problematická, a komunikace s odbornou a pacientskou veřejností.
„Měla za úkol zajistit efektivní fungování ústavu, jeho personální stabilizaci a zaměřit se také na maximální aktivitu v otázce kvality, bezpečnosti a dostupnosti léčiv. To však nebylo z její strany naplněno,“ uvedl loni v prosinci v tiskové zprávě k odvolání Podrazilové ministr.
Spory byly také kolem auditu dosavadního fungování lékového ústavu, který Podrazilová zadala.
„Výsledky ukázaly nedostatky v kontrolovaných oblastech, což (...) vyžadovalo neodkladná nápravná opatření. Po oznámení o obdržení výsledků tohoto auditu jsem byla do dvou dnů odvolána,“ uvedla v prosinci 2023.
Kam mizí léky, díl první: Chybí inhalátory za 570 milionů. Nelegální reexport, nebo mezera v datech?
Číst článek
Audit poukazuje například na možná pochybení při zadávání veřejných zakázek, drahé pronájmy kanceláří nebo riziko střetu zájmů některých zaměstnanců.
Řízením úřadu pověřil ministr po odchodu Podrazilové Jakuba Velíka, který v lékovém ústavu pracoval jako vedoucí oddělení koordinace odborných činností a také se výběrového řízení účastnil.
Dalším uchazečem současného výběrového řízení byl vedoucí oddělení zdravotnických prostředků ministerstva zdravotnictví Jan Wolf.
Lékový ústav má na starosti mimo jiné povolování nových léků, stanovování jejich ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění nebo povolování jejich klinických studií. Řeší také kontroly fungování lékáren, evidování podezření na nežádoucí účinky léků a vakcín nebo provoz systému elektronických receptů.