„Každý pacient by měl mít svého klinického farmaceuta a jednou za čas jet na lékový servis, zda je medikace dobře poskládaná, vysvětluje vedoucí Oddělení klinické farmacie ÚVN v Praze, Irena Murínová.
Úkolem Boráně bude zajistit bezproblémové fungování lékového ústavu a jeho aktivní přístup při řešení dostupnosti léči a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu.
„Při léčbě využíváme nejen analgetika, ale i rehabilitace,“ říká Karel Kulda. Dodává také, že většina lidí spíše vyžaduje pasivní procedury na účet pojišťovny.
„Lékům horko může na jedné straně snížit účinnost, na druhou stranu hrozí, že nemusí být zcela bezpečné. Není pro ně dobrá ani příliš vysoká, ani příliš nízká teplota,“ říká farmakolog Gregor.
Češi v boji proti rakovině. Jak velkou zprávou je zahájení další fáze testování vyvíjeného léku? Zvyšuje se tím naděje na to, že se jednou skutečně dostane k lidem?
Lidské příběhy a přání, se kterými pacienti chodí za lékárníky, člověk nevymyslí, ani kdyby se hodně snažil, tvrdí autorka knihy a stejnojmenného blogu Deník holky z lékárny.
Buněčná imunoterapie Yescarta divize Gileadu měla porušit patenty podobné terapie firmy Juno Therapeutics patřící společnosti Bristol. Odvolací soud ale rozhodnutí o porušení patentů zrušil.
Biochemik a viceprezident firmy Gilead Sciences Tomáš Cihlář mluvil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus o vývoji potencionálního léku na nový koronavirus a jeho prozatímních účincích na pacienty.
Před 20 lety, 27. března 1998, schválil Americký úřad pro výživu a léky první tabletku. Rok nato se zázrak jménem Viagra dostal i na pulty českých lékáren.
Lékárny připravují čím dál méně léků přímo pro individuální potřeby pacienta. Podle údajů největší Všeobecné zdravotní pojišťovny loni vyrobily o patnáct procent takových přípravků méně, než v roce 2009. Většina lékařů totiž předepisuje léky, které jsou běžně na trhu dostupné. Přípravky smíchané přímo v lékárenské laboratoři přitom mohou být účinnější a bez chemických konzervantů.
Vědecké týmy společně s farmaceutickými firmami nejčastěji vyvíjejí léky na onkologická onemocnění. Právě rakovina plic, prsu, kůže nebo leukémie jsou diagnózy, proti kterým se snaží badatelé najít co nejúčinnější preparáty. Mezi další choroby, proti kterým se intenzivně hledají účinné látky, patří vzácná a kardiovaskulární onemocnění a také dýchací potíže.
Česká věda by mohla být zase o krok dál ve vývoji nových léčiv. V Praze se tento týden otevřelo nové výzkumné centrum CZ - OpenScreen na testování statisíců sloučenin a chemikálií. Z nich by mohly v budoucnu vzniknout například účinnější léčiva na nádorová onemocnění nebo cukrovku.