Výzkumníci zatím postup zkoušeli jen na tělech živých zvířat. Popisují ho jako vratný a opakovatelný. V současné době je průhlednost omezena pouze hloubkou, do které barvivo proniká.
„Dřív byli lidé více venku a opálili se postupně. Když jsme dnes celý den v kanceláři a pak se najednou opalujeme u moře, vzniká pro kůži nepřirozené a rizikové spálení,“ říká dermatolog Jan Kučera.
V Českém ráji je řada statků, některé dodnes hospodařící, jiné rekreační. V jednom ve Skalanech nedaleko Vyskře už 35 let vznikají výrobky z kůže, tak, jak tomu bylo ve středověku.
Pokud se slunci vystavujeme delší dobu a bez jakékoliv ochrany, může to být rizikové, říká Monika Arenbergerová z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
V mládí potkávala držitele Nobelových cen díky svému slavnému otci – vědci, pak vystudovala Stanfordovu univerzitu. Je autorkou více než 40 patentů a své předchozí firmy prodala za velké peníze.
Vyšetření znamének a pozorování kožního povrchu bychom se podle doktorky měli věnovat celoročně, ne jen v květnu, na který připadá Evropský den melanomu.
Primář dermatovenologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Spyridon Gkalpakiotis pro server iROZHLAS.cz odpovídal na otázky spojené s nebezpečím slunečního záření a rakovinou kůže.
Robot imituje barvy, které zaznamená kolem sebe. Barva závisí na teplotě nanodrátu. Je rychlejší ho zahřát. Chladnutí trvá o něco déle. Ale v průměru změna barvy zabere půl vteřiny.
Firma odhaduje, že za rok ušetří skoro 4000 tun paliva, objem vypouštěných emisí sníží téměř o 12 000 tun. Je to jako kdyby se každý rok zrušilo padesát nákladních letů mezi Frankfurtem a Šanhgají.
Takzvanému maskné, jak problémům s pletí v důsledku nošení respirátorů a roušek, začali odborníci říkat, je možné předcházet. Jen to podle lékařky Zuzany Nevoralové vyžaduje správnou péči.
Nadměrnou zátěž příliš často myté anebo pod maskou namáhané kůže přirovnává dermatoložka k nohám, které obujeme do špatně padnoucích nebo příliš těsných bot.
Nanočásticím v kůži nehrozí ztráta jako například fyzickým papírům ve zdravotní dokumentaci pacientů nebo digitálním záznamům. Lékařům by tak vynález v budoucnu mohl ulehčit práci.
Onemocnění kůže na obličeji je vždy nepříjemné. Mohou to být poruchy pigmentace, různé výrůstky ale i akné, které je často zaměňováno s růžovkou. Lék na toto onemocnění kůže ale neexistuje.
„Zrovna nedávno se za mnou stavoval kamarád, který si pořídil štěně. Chtěla jsem se s ním pomazlit a samozřejmě mně roztrhl obličej. Stačí opravdu málo a kůže se natrhne,“ řekla Hana Zelinková .
Argentinský fotbalový klub Tigre nabízí svým fanouškům novinku v podobě očipování. Jde o podobné implantáty, o kterých se u nás mluví třeba v souvislosti s povinnou identifikací psů. Čipy prý mají usnadnit vstup na stadion.
Emblémy šlechtických rodů, iniciály majitele nebo podobizny zvířat – od různobarevných tygrů až po koně v trysku. Do kůže v interiéru aut umí švadleny vyšít cokoli si zákazník poručí. Velkou tradici má vyšívání u luxusních automobilek v Anglii – Bentley a Rolls Roycu. Druhá jmenovaná automobilka ukázala dovednosti svých švadlen v Praze.
Popáleniny patří k nejhorším úrazům, jejich léčení je zdlouhavé a bolestivé. Na konci pacientům zůstávají jizvy na celý život. U dětí je to ještě horší. Právě pro ně vyvinuli vědci ve Švýcarsku nový typ umělé kůže, který budou testovat i nemocnice v Česku.
Ve švédském kancelářském komplexu chtějí zavést místo průkazu zaměstnance mikročip implantovaný pod kůži. Takzvaná identifikace na rádiové frekvenci umožní "očipovaným" pracovníkům vstoupit do budovy nebo použít kopírku, aniž se musejí legitimovat. Podle publicisty Marka Zouzalíka se zatím jedná o raritu, podobného užití čipů ale podle něj bude přibývat.
Kvůli vysokým teplotám posledních dnů mají více práce také dermatologové. Podle lékařů trpí pacienti v těchto dnech nejčastěji zapařeninami a spáleninami. Slunci by se měli pokud možno vyhýbat lidé s větším počtem znamének, která by si navíc měli nechat vyšetřit.
Ozonová vrstva se neobnovuje a je čím dál slabší. Intenzivnější dávky ultrafialového záření tak způsobují nárůst kožních onemocnění. Podle vědců to má být do budoucna ještě horší a kožních nádorů bude přibývat.
Chov králíků se drobným chovatelům stále více vyplácí. Nejenže ušetří peníze za maso, ale v poslední době se jim náklady na chov sníží i díky příznivé ceně za surovou kůži. Její výkupní cena je v současné době historicky nejvyšší. Za jednu králičí kůži teď chovatelé dostávají v průměru 20 až 30 korun. Výrobci z nich pak například šijí rukavice nebo kožichy.
Dvoudenní akce ‘Stan proti melanomu‘ startuje dnes dopoledne na Václavském náměstí v Praze. Dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady tady zájemcům zdarma zkontrolují problematická znaménka. Na zhoubný melanom umírá v České republice každoročně kolem tří set lidí.
První Ústav psychodermatologie na světě vznikl v Polsku. Experti budou zkoumat, jestli za lupénku nebo ekzém může stres a jestli pacientům pomůže poslech vážné hudby.