Následky spálení vlivem slabého ozonu se mohou projevit i za několik let
Ozonová vrstva se neobnovuje a je čím dál slabší. Intenzivnější dávky ultrafialového záření tak způsobují nárůst kožních onemocnění. Podle vědců to má být do budoucna ještě horší a kožních nádorů bude přibývat.
Michal Janouch ze Solární a ozonové observatoře varuje, že největší zeslabení vrstvy bylo loni i letos v červnu a červenci.
„Samozřejmě pokud se člověk dostane na přímé slunce nebo je někde na pláži na dovolené, je potřeba v podstatě jediné – pamatovat na to, že lidská kůže by se neměla spálit,“ upozorňuje.
Lidé by podle něho měli zejména na jaře a v létě předcházet spálení kůže. Častější jsou také alergické reakce na sluneční paprsky.
Hosty Rádia Česko byli Karel Vaníček, vedoucí Solární a ozónové observatoře v Hradci Králové, a Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
„Nejhorší je, že kůže má paměť. Když se něco objeví, nemusí se to objevit jen přímo z toho jednoho roku. Kůže si akumuluje své dávky. Když to řeknu laicky, člověk si na to zadělá i čtyři, pět, šest let zpětně a potom je překvapen, že se jednou spálil a už může něco propuknout,“ upozorňuje Janouch.
Ozonová vrstva v zeměpisných šířkách Česka má výrazný roční chod. "Nejtlustší je v zimě, nejtenčí na konci léta a začátku podzimu. To už je ale naštěstí slunce nízko a intenzita slunečního záření výrazně klesá. Navíc po letní sezoně už má většina populace vybudované ochranné reakce z letního pobytu na slunci,“ vysvětluje Karel Vaníček, vedoucí Solární a ozónové observatoře v Hradci Králové.
„Intenzita slunečního záření v Česku je dnes srovnatelná třeba s oblastmi v severním Chorvatsku nebo Itálii,“ upozorňuje však Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice.
Odborníci na problematiku ozonové vrstvy i lékaři se shodují, že stejným nebezpečím jako ztenčení vrstvy nad českým územím je stále častější pobyt lidí v jižnějších oblastech, kde je intenzita slunečního záření vyšší.
Vedoucí Solární a ozónové observatoře v Hradci Králové Karel Vaníček a předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger mluví o intenzivním slunečním záření v Ozvěnách dne na Radiožurnálu
V Česku je průnik slunečního záření zhruba dvojnásobný, než je úbytek ozonu. V dlouhodobém horizontu tento poměr zvyšuje riziko kožních nádorů zhruba o 30 procent oproti tomu, kdyby byla jeho vrstva v průměru.
„Kožní nádory tvoří zhruba čtvrtinu všech nádorů u člověka. V Česku za posledních 40 let vzrostl počet melanomů ze 3 na 20 případů na sto tisíc lidí. To znamená, že každý rok přibude okolo 2000 nových případů a trend se nezastavuje,“ varuje Petr Arenberger.