Téma střelby na bývalého prezidenta Spojených Států, Donalda Trumpa, ovládlo krátce po útoku sociálně sítě. Dezinformace, které se objevují převážně na sociální síti X, přinesla britská BBC.
Případ ukazuje, že umělá inteligence je stále velmi zranitelným nástrojem snadno podléhajícím mylným informacím, a to i přesto, že před spuštěním Google podrobil tuto funkci několika testům.
Od prvních minut po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se šířily dezinformace, hoaxy a konspirace. Policie před nimi opakovaně varuje. Server iROZHLAS.cz shrnuje nejčastější lži.
Osmnáct procent Američanů si myslí, že veškerá vystoupení Taylor Swift jsou spjatá s tím, aby přesvědčila co nejvíc mladých voličů o tom, že Biden musí zvítězit.
Zmínky o adrenochromu se váží ke konspirační teorii QAnon ze Spojených států. Jak ale vysvětluje biochemik Igor Kučera, adrenochrom ve skutečnosti žádné zázračné účinky nemá.
Tartárie má být obří impérium a vyspělá civilizace, kterou elity mažou z map. Historička Kolenovská ale vyvrací argumenty a připomíná, že o bájné říši nemáme žádné doklady kromě konspiračního videa.
„Když se ale svět dostane do komplikované situace, jako je například pandemie nebo válka, dokonce i lidé, kteří mají průměrnou úroveň tolerance nejistoty, začnou nejistotu prožívat.“
Že vláda proti konspiracím a dezinformacím nebojuje dostatečně, si myslí 63 % společnosti. Naopak za dostatečný považuje boj proti dezinformacím necelá pětina společnosti, konkrétně 18 %.
Takových lidí je v české společnosti asi šest procent, a to poměrně stabilně – jejich počet během let nenarůstá. Státu se ale stále nedaří tuto skupinu oslovovat. Co to znamená? K čemu to může vést?
Můžeme se na jedné straně na systému podílet, na druhé ale vůči jeho částem být kritičtí. Měli bychom se především snažit, aby se většina lidí cítila v demokratické společnosti stabilně a bezpečně.
Neplatí, že by spirituálně založení lidé nutně museli věřit konspiracím a dezinformacím. Klíčovou roli hraje opět míra důvěry v systém. Který zahrnuje politiky, média, ale třeba i lékaře či akademiky.
Klíčovou roli ve víře v konspirace hraje důvěra ve společenský systém. Důležité je ale i vzdělání, informační gramotnost a intuitivní myšlení. Jak jste na tom? Srovnejte se se zbytkem společnosti.
Lidé se s komplikovaným obdobím spíš než příklonem k víře vyrovnávají celkovým odklonem od autorit a institucí, říkají v rozhovoru faráři Jakub Helebrant a Karel Müller, známí jako Pastoral Brothers.
Při střelbě na základní škole dvacetiletý Adam Lanza zabil 20 dětí a šest dospělých. Jones po útoku na školu vytrvale přiživoval konspirační teorii, že střelba s 26 oběťmi byla zinscenovaná.
Konspirační teorii o zneužívání dětí v nizozemském městě poprvé zveřejnila trojice mužů v roce 2020. Jeden z nich tvrdil, že ve městě vyrostl a jako dítě byl svědkem takových zločinů.
Konspiritualita označuje propojování spirituálních a konspiračních teorií, vysvětluje Marie Heřmanová. Helena Houdová často mluví o 5D realitě a používá obsahy, které pocházejí z prostředí konspirací.
Sérií kryptických zpráv se autor populární konspirační teorie QAnon ozval svým příznivcům na síti 8kun. Jejich význam, ani důvod proč se Q ozval právě nyní, ovšem nejsou vůbec jasné.
Rusko-ukrajinská krize přinesla nové hráče na poli konspiračních teorií. Ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus o tom mluvil mediální analytik Josef Šlerka.
Dlužno dodat, že vzpomínky pamětníků jsou jistě důležitými částmi mozaiky, ale lidská paměť má své limity. Což souvisí třeba i s „vytěsňováním“ toho, na co už vzpomínat nechceme nebo nemůžeme.
„Souvisí to s jejich psychologií. Mají pocit, že mají přístup k nějakému výjimečnému vědění. Šíří informace kolem sebe mnohem častěji než uživatelé mainstreamových médií,“ shrnuje.
„Dezinformace cílí na lidi, kteří se jimi přejí být zasaženi,“ tvrdí sociolog Václav Štětka. To znamená, že mají tendenci vyhledávat alternativní zdroje informací a těm oficiálním příliš nedůvěřují.
Je 7.30 ráno a venku je ještě přítmí s mrazivou mlhou a vločkami sněhu, které padají k zemi. Je polovina února a tak na to mají právo a čas. Začíná druhý rok a třetí vlna zuřivé doby covidové.
Konspirační teorie QAnon spolu s tezemi o „ukradených volbách“ podle amerických médií rezonovaly mezi lidmi, kteří před týdnem násilně vtrhli do Kongresu USA. Co o hnutí QAnon a jeho šíření víme?
Středeční přepadení Kapitolu Trumpovými fanoušky převážně z krajní pravice si vyžádalo pět obětí na životech, včetně policisty a podporovatelky prezidenta, kterou smrtelně postřelily pořádkové síly.