‚Inscenované za účelem sympatií?‘ Útok na Trumpa spustil na internetu vlnu konspiračních teorií

Téma střelby na bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa ovládlo krátce po útoku sociálně sítě. Uživatelé zveřejňují své konspirační teorie, dohadují se, kdo je za střelbu zodpovědný, a snaží se hledat důkazy, že útok byl inscenovaný. Dezinformace, které se objevují převážně na sociální síti X, prozkoumala britská BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump byl na setkání v Pensylvánii postřelen

Po útoku na Trumpa zaplavily internet dezinformace | Foto: Brendan McDermi | Zdroj: Reuters

Trvalo jen několik minut, než se zpráva o útoku na bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa rozšířila na internetu. Na sociální síti X se téma velmi rychle dostalo do trendů. Nejdřív přišly informace o střelbě, poté se začaly objevovat otázky. Všichni se snažili zjistit, co se stalo. Jak se střelec dostal na střechu. Proč ho nikdo nezastavil. Odpovědí je vlna nedůvěry, spekulací a dezinformací.

Byl útok inscenovaný?

Inscenované. Toto slovo doslova pohltilo ty, kdo útok považují za nahraný, píše BBC.

„Přijde mi to inscenované,“ vyjádřil se jeden z uživatelů. „Nikdo z davu neutíká ani nepanikaří. Nikdo v davu neslyšel výstřel. Nevěřím mu.“ Příspěvek sociální síť doplnila poznámkou, že ke střelbě skutečně došlo. Navíc po zveřejnění dalších videozáznamů a fotografií z útoku jsou panika a strach účastníků shromáždění zřejmé.

Ale ani některé fotografie nestačily k vyvrácení konspiračních teorií. Naopak. Na snímek, který pořídil fotograf agentury Associated Press ve Washingtonu Evan Vucci, na němž je Trump se zdviženou pěstí, krví na tváři a uchu, s americkou vlajkou v pozadí, se snesla vlna kritiky.

Kritizovaná fotka Trumpa se zdviženou pěstí, krví na tváři a uchu, s americkou vlajkou v pozadí | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK / AP

Uživatel YouTube uvedl, že fotka je ‚příliš dokonalá‘, a všiml si, jak „perfektně umístili vlajku“. Příspěvek se dostal i na síť X, ale později ho uživatel smazal. V samostatném příspěvku vysvětlil, že je důležité se opravit, když se mýlíte.

„Inscenované za účelem sympatií? Těmto lidem nemůžete nic věřit a ne, nebudu se za něj modlit,“ napsal další komentátor.

Pedofilové a Biden

Objevují se také konspirační teorie, které jsou na straně Trumpa, ale za útokem vidí něco jiného, než se ve skutečnosti stalo.

„Tuhle cenu zaplatíte, když sejmete elitní satanské pedofily.“ Příspěvek ze sociální sítě X naráží na konspirační teorii QAnon. Podle ní existuje skupina, kam patří zástupci demokratické strany jako Joe Biden a Barack Obama, hollywoodské celebrity a další, která obtěžuje děti, zabíjí je a jí své oběti, aby si prodloužila život.

Ačkoliv neexistují žádné důkazy, tuto myšlenku autoři rozvinuli v to, že rozkaz pro atentát zřejmě vydala Ústřední zpravodajská služba (CIA), a obvinili Baracka Obamu, Hillary Clintonovou a Mikea Pece ze zapojení. Příspěvek vidělo 4,7 milionu lidí.

Do debaty o útoku se zapojili i politici. Kongresman Mike Collins, člen republikánské strany z Georgie, na sociální síť X v reakci na střelbu napsal: „Joe Biden vydal rozkaz.“

V příspěvku odkazoval na komentář prezidenta Bidena. Ten minulý týden pronesl, že je Trump terčem, když komentoval jejich volební bitvu. Čtenáři sociální sítě X přidali k příspěvku poznámku, podle které neexistují žádné důkazy, že byl prezident Biden zapojený v útoku na Trumpa a že jeho komentář je vytržený z kontextu.

Konspirační teorie ohledně útoku na Trumpa se hromadně objevují ve výběru Pro vás i dalším uživatelům, kteří informace o střelbě sami nevyhledávají.

Kdo střílel?

Bezprostředně po útoku se lidé snažili o odhalení identity střelce. Než Federální úřad pro vyšetřování označil za střelce dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse, přišla falešná obvinění.

Hledání poškodilo reputaci fotbalového komentátora Marca Violiho. Než se stihl vyjádřit k obvinění, ve kterém bylo uvedeno, že je členem antifašistické akce Antifa a stojí za útokem, vidělo příspěvek několik milionů lidí.

O tom, jak zvládá tento nával dezinformací a konspiračních teorií, se sociální síť X odmítla vyjádřit.

Adéla Maixnerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme