Komplicové na místě, manželka Ukrajinka a chybějící krev. Sedm dezinformací kolem atentátu na Fica
Od prvních minut po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se začaly šířit dezinformace, hoaxy a konspirace. Slovenská policie před nimi na svém facebooku opakovaně varuje. Server iROZHLAS.cz shrnuje sedm nejčastějších lží, před kterými by se lidé měli mít na pozoru. Patří k nim, že atentátník měl komplice na místě, manželka podezřelého je Ukrajinka nebo že nemocnice v Banské Bystrici, kde o Fica pečují, nemá dostatek krve.
Komplicové, či osamělý vlk
Atentátník v Handlové měl komplice, naznačuje velmi rozšířený hoax. Na videu regionální televize Prievidza, která jako jediná natočila útok na premiéra Roberta Fica, je vidět muže se ženou, kteří stáli hned na pravém kraji mobilní zábrany. A svým chováním údajně omezili postup ochranky. Podle dezinformací se žena chovala zvláštně a atentátník měl s mužem navázat před útokem oční kontakt.
„Je jednoznačné, že útočník nebyl sám,“ konstatuje uživatelka Janka Šťastná ve svém facebookovém příspěvku, který má přes sedm tisíc reakcí. Pokud si ho ale lidé rozkliknou celý, uvidí její aktualizaci o informaci, že podle ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) zmínění muž a žena nemají s útokem nic společného. Příspěvek ale do vydání článku nesmazala.
Hojně sdílený hoax psaný česky navíc šíří žena, která podle svého profilu žije v Praze. Na otázku serveru iROZHLAS.cz, zda svůj příspěvek neplánuje odstranit, odpověděla, že ho mazat nebude. „Je pod ním bohatá diskuze, nejen na toto téma,“ odpověděla na dotaz, proč jej neplánuje odstranit.
Není ale jediná, kdo tento hoax šíří. Takřka identický příspěvek, jen ve slovenštině, sdílel sedm minut před ní uživatel Miloš Kováčik. A má přes devět tisíc reakcí.
Slovenští policisté označili tuto teorii o komplicích na místě činu za nebezpečný hoax. „Ne, dva senioři na videu nebyli komplicové atentátu,“ konstatovali. Podle slovenského projektu Hoaxy a podvody se dokonce objevila dezinformace, že senioři jsou rodiče zastřeleného investigativního novináře Jána Kuciaka, za jehož smrt, jak zaznělo na letošní demonstraci, nesl politickou zodpovědnost právě Robert Fico jako premiér a šéf koaliční strany Směr.
Facebookový účet muže obviněného z útoku na Fica smazala Meta. Odstranění vyvolalo dohady o komplici
Číst článek
Oba senioři jsou podle projektu Hoaxy a podvody, kterému se podařilo kontaktovat jejich dceru, Ficovi příznivci, kteří mu na místě chtěli podat ruku. Starší žena je navíc hendikepovaná.
Chvíle po střelbě popsala jejich dcera takto: „Nikdo nejprve nevěděl, jak reagovat. Naši tam fakt stáli jako přikovaní.“
Ministr vnitra Šutaj Eštok podle serveru Aktuality.sk doplnil, že seniorka je nevidomá a muž má problémy se sluchem. „Už se stali oběťmi výhrůžek a přání smrti,“ poznamenal.
Šutaj Eštok nejprve tvrdil, že jedinou policejní vyšetřovací verzí je, že atentátník byl osamělý vlk, který jednal sám. O pár dní později ale naznačil, že střelec mohl mít komplice. Dvě hodiny po útoku totiž někdo smazal historii na střelcově facebooku. K tomu se přiznala společnost Meta, které Facebook patří, informoval Denník N. Šutaj Eštok ale zmínil také smazanou komunikační historii. Kriminalisté dál zjišťují, zda pachatel jednal sám, nebo měl komplice.
Pochybnosti o videu
Uživatel na sociální síti X Jan Jirkal zpochybnil, že regionální televize Prievidza, která jako jediná natočila útok na premiéra Roberta Fica, pořídila záběry náhodou. Svůj příspěvek doplnil o záběry a zdůraznil, že podle něj se kameraman nelekl. Tento profil na sociální síti zdobí české vlaječky a v popisu je uvedeno, že uživatel je pro czexit, tedy vystoupení Česka z EU.
Jeho video ale ukazuje pouze výřez z originálního videa. To pořídila kameramanka televize Ivana Struhárová, která promluvila pro televizi Markíza. Řekla, že chtěla ještě udělat několik záběrů premiéra při odchodu z jednání vlády, které se uskutečnilo před atentátem v Handlové.
„Viděla jsem, že jde k lidem, tak jsem si nastavila kameru a přiblížila. V tom jsem uslyšela rány. Myslela jsem si, že to jsou petardy, proto jsem se nelekla ani nepohnula s kamerou,“ vysvětlovala.
Ukrajinka
Veřejným prostorem se šíří také lež, že manželka podezřelého Juraje C. je uprchlice z Ukrajiny, která podněcovala manžela, aby se Ficovi pomstil, protože premiér zastavil dodávky zbraní na Ukrajinu. Policie ji měla údajně zatknout.
Slovenský ministr vnitra po atentátu: buď ho dohoní politická odpovědnost, nebo mocensky posílí
Číst článek
Slovenský projekt Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnitra SR, jehož status sdílela také policie, upozornil, že to není pravda. Že by šlo o Ukrajinku, odmítl i policejní prezident Ľubomír Solák. Kriminalisté manželku podezřelého den po atentátu odvedli kvůli ochraně, uvedla televize Markíza. Podle serveru bulvárního deníku Nový Čas ji převezli k výslechu.
„Informace, že manželka střelce je ukrajinská uprchlice, se objevily už 16. května na síti X, kde je sdílely proruské kanály jako Russian Market nebo Megatron. Americký magazín Wired popisuje, jak se ruská propaganda snažila spojit útok na Fica s Ukrajinou,“ uvedl server Demagog.sk, který se dlouhodobě zabývá ověřováním informací. Kromě této dezinformace se objevily i další nepravdy, které měly spojit střelce právě s Ukrajinou.
Spojení s opozicí
Další dezinformací je fotografie, na které je Juraj C. údajně s Martinem Šimečkou, otcem lídra opozičního Progresivního Slovenska Michala Šimečky. „Muž na fotografii se Šimečkovi nepodobá. Fotografie byla pořízena při křtu knihy Juraje C. a muž na fotografii byl jejím kmotrem,“ upozornil server Demagog.sk.
Snímek pochází z roku 2019 a je možné ho spolu s dalšími najít na facebookové stránce literárního klubu Duha, který Juraj C. založil. O křtu knihy v témže roce informoval slovenský deník SME, který za kmotra publikace označil Juraje D. A sám literární klub k fotografii kmotra knihy před pěti lety napsal: „Náš trnavský Juraj.“
Některé dezinformace také tvrdily, že Juraj C. byl členem Progresivního Slovenska. Strana to odmítla. „Neexistuje žádné spojení mezi ním a naší stranou nebo našimi členy,“ prohlásil podle televize Markíza lídr strany Šimečka.
Slovenskí branci
Na sociálních sítích se objevuje také hoax, že Juraj C. byl členem proruské polovojenské skupiny Slovenskí branci. Objevil se totiž na fotografiích publikovaných v lednu 2016 z jejich akce v Trnavě, kde do svých řad přijímali nové členy.
Podle časopisu Respekt Juraj C., který napsal několik básnických sbírek, před nastoupenými branci recitoval báseň a promluvil k nim. „Poslal mi e-mail, že je básník a spisovatel, že se mu líbí naše činnost a že by na nějaké naší akci rád přednesl báseň,“ popsal časopisu někdejší lídr „Branců“ Peter Švrček, jak Juraj C. skupinu oslovil.
Do jejich řad ale nikdy nevstoupil. „Podezřelý se v minulosti zúčastnil akce této skupiny, ale nebyl členem žádného radikálního či extremistického subjektu,“ uvedl projekt Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnitra SR v příspěvku na facebooku, který také sdílela policie. To pro časopis Respekt potvrdil i Švrček: „Nebyl naším členem.“
Zásoby krve
Mezi hoaxy patří i výzva k darování krve 0 negativní v nemocnici v Banské Bystrici, kde se po atentátu slovenský premiér zotavuje. „Robert Fico potřebuje nutně krev,“ hlásila uživatelka Mária Dudášová ve facebookové skupině Nie EÚ! Áno Rusko!, odkud její apel sdílelo přes 100 lidí.
Stejný počet sdílení má ale také vyjádření samotné nemocnice, že nic takového není nutné: „Fakultní nemocnice s poliklinikou F. D. Rooseveltova má aktuálně dostatečné zásoby krve pro všechny krevní skupiny a pacienty.“
StB
Sociálními sítěmi se také šíří hoax, že podezřelý z atentátu Juraj C. byl v minulosti agentem komunistické Státní bezpečnosti. Mnohdy ho doplňuje také obrázek ze spisu StB, kde má Juraj C. krycí jméno Ďuro.
Atentát na Fica by mohly úřady vyšetřovat jako teroristický útok. Premiérův stav je stabilizovaný
Číst článek
„Atentátník na premiéra není vedený v seznamu Ústavu paměti národa, který obsahuje jména příslušníků komunistické Státní bezpečnosti, pohraniční stráže a komunistického ministerstva vnitra,“ poukazuje server Demagog.sk.
Z dostupných archivních materiálů podle serveru nevyplývá, že by byl Juraj C. zapsaný jako agent. StB se o něj ale přesto zajímala. Vedla ho jako takzvanou prověřovanou osobu. Takové lidi Státní bezpečnost sledovala především tehdy, když v nich viděla potenciál spolupráce nebo nebezpečí pro komunistický stát.
Podle dlouholetého regionálního novináře Štefana Ráchely, který střelce osobně zná, vystupoval Juraj C. před revolucí proti komunistickému režimu. „Do roku 1989 to byl protirežimní člověk. StB ho evidovala, ale to proto, že byl konfliktní a dokázal se postavit proti režimu,“ popsal pro deník SME.
Server Aktuality.sk pak s odkazem na nejmenovaný zdroj napsal, že v očích estébáků byl Juraj C. „rebel“. Měl organizovat stávku a roznášet protikomunistické letáky.