konkurenceschopnost

konkurenceschopnost v textech na iROZHLASU

|Kristýna Guryčová |Ekonomika

Konkurence nás monitoruje, obhajuje Budvar výjimku z registru smluv. O jeho dokumenty je ale minimální zájem

Pouze jedenáct žádostí obdržel v posledních letech Budějovický Budvar podle tzv. informačního zákona. Mířily hlavně na odměňování manažerů národního podniku či na personální záležitosti. Zájemce o zveřejnění obchodních smluv lze spočítat na prstech jedné ruky. Přesto poslanci převážně z řad ČSSD, KSČM a ODS na návrh lidoveckého ministra Mariana Jurečky výjimku z registru smluv pro pivovar protlačili. A spolu s ním vyjmutí i dalších státních podniků. Online evidence přitom zahrnuje pouze takové dokumenty, které si lidé mohou vyžádat i na základě svobodného přístupu k informacím.

|Igor Maňour, Ondřej Houska, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Česko ničí podle Bruselu korupce a problémy ve státní správě

Česko silně prodělává na rozšířené korupci a problémech se státní správou. Podle Evropské komise právě tyto důvody snižují českou konkurenceschopnost. Česko také zaostává za průměrem Evropské unie z hlediska produktivity práce zaměstnanců. Ta se v posledních letech u nás dokonce mírně snížila.

6:03

|Barbora Kreuzerová, Kateřina Kozmová |Ekonomika

Končící náměstek Tlapa: Budoucnost je v exportu na mimoevropské trhy

Martin Tlapa skončí 31. května na vlastní žádost ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu. Důvodem je rozdílný pohled Tlapy a ministra Martina Kuby na 'prioritní činnosti ministerstva', především na implementaci strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, která je Tlapovou hlavní náplní.

4:56

|Roman Chlupatý |Ekonomika

Sorensen: Firmy, které neinvestují do technologie a do vzdělání, skončí

Náskok, který měly čínské firmy před americkými, se během globální krize zmenšil. Vyplývá to z analýzy konzultantů společnosti AlixPartner, podle kterých k relativnímu nárůstu konkurenceschopnosti amerických výrobců přispěly mimo jiné i rostoucí náklady na pracovní sílu v Číně. A právě čím dál tím vyšší platy v Číně by podle expertů měly napříště pomoci i evropským firmám. Narůstající tlak ze strany konkurence z rozvíjejících se zemí s tím ale zcela nezmizí. Jak se s ním vyrovnat, na to se v Kodani zeptal spolupracovník Rádia Česko Roman Chlupatý profesora dánské Copenhagen Business School Anderse Sorensena.

0:28

|Petr Kořínek, Marína Dvořáková |Ekonomika

Konkurenceschopnost Česka bude mít na starosti ministerstvo průmyslu

Plán, který by měl posunout Česko mezi dvacítku nejvíce konkurenceschopných zemí světa, bude mít nově na starosti speciální útvar ministerstva průmyslu. Mezinárodní strategie se opírá o efektivní instituce, kvalitní infrastrukturu a ekonomiku poháněnou inovacemi.

5:57

|Roman Chlupatý, Jiří Ďurovič |Ekonomika

Konkurenceschopnost čínských výrobců klesá, ekonomika zpomaluje

Čínská ekonomika zpomaluje, hrozba přehřátí způsobeného rychlým růstem spotřebitelských cen společně s tím mizí. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy prestižní pekingské univerzity Tsinghua. Ta počítá s tím, že letos ekonomika meziročně posílí o 9,2 procenta. V příštím roce pak půjde o 8,5 procenta. Jednou z příčin poklesu má být očekávané ochlazení globální ekonomiky a s tím spojená nižší poptávka po čínském zboží v zahraničí.

11:29

|Veronika Sedláčková, bre |Ekonomika

Vláda schválila strategii konkurenceschopnosti, obsahuje 43 projektů

Vláda dnes přijala strategii konkurenceschopnosti Česka do roku 2020. Na dokumentu z dílny ministerstva průmyslu a obchodu se podílela z velké části Národní ekonomická rada vlády. Materiál má zařadit ČR mezi 20 nejvíce konkurenceschopných zemí světa. V předchozích letech se konkurenceschopnost Česka zhoršila, vloni klesla o 5 příček až na 36. místo na světě.