Česko se v konkurenceschopnosti propadlo na 33. místo, za Kazachstán

Česká republika ztrácí schopnost konkurovat Spojeným státům nebo Švýcarsku. Podle švýcarského institutu IMD za to může špatné prostředí pro podnikání, neefektivní státní správa či korupce. Česko se v žebříčku 59 hodnocených zemí propadlo o tři příčky na 33. místo, dokonce i za Kazachstán. Jde už o třetí propad za sebou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Žebříček konkurenceschopnosti zveřejnil švýcarský institut International Institute for Management Development (IMD). Podle něj jsou na prvních místech hodnocených zemí nejkonkurenceschopnější Hongkong, Spojené státy a Švýcarsko.

Ekonom Vilém Semerák z Institutu CERGE-EI, který se na studii podílel, upozorňuje, že měření konkurenceschopnosti je složité.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propadu České republiky na 33. místo v celkovém žebříčku jsme na Rádiu Česko mluvili s ekonomem z Institutu CERGE-EI Vilémem Semerákem.

„Většina přístupů k tomu je taková, že kombinují pohled přes reálná data ze statistických úřadů a k tomu se přidává velmi podrobný dotazník, který se zasílá důležitým osobnostem v konkrétní zemi, zejména z podnikatelského prostředí. Všechno se pak spočítá do formy indexů a udělá se celkový žebříček,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Propad České republiky na 33. místo v celkovém žebříčku podle ekonoma neznamená ještě paniku. „Pokud se podíváme na další země ve střední a východní Evropě, nedá se říci, že bychom na tom byli hůře. Před ČR je v žebříčku zemí se spornou historii pouze Estonsko,“ upozornil.

„Na druhé straně to ale není nic, na co bychom měli být pyšní. Pokud chceme do budoucna v naší zemi zabezpečit rozumnou životní úroveň, není asi jiná možnost než se snažit ty problémy, které jsou ve výsledcích švýcarského institutu zmíněny, nějakým způsobem řešit,“ dodal.

Kuba: Potřebujeme český export rozvrstvit, 50 procent tvoří 10 velkých exportérů

Číst článek

Řešení však podle něj není jednoduché. „Ale čistě si dát cíl, že zvýším konkurenceschopnost v ekonomice, se nezdá být varianta, která by vedla k nějakému výsledku. Stát může vytvořit vhodné prostředí tím, že bude vytvářet stabilní predikovatelnou politiku, bude bojovat proti korupci, bude udržovat transparentnost v systému. To je nejlepší, co může v dlouhém horizontu udělat,“ vysvětlil.

Semerák upozornil, že samotné výsledky studie nejsou překvapením. Problémem k řešení ale podle něj bude velká role stížností na přístup českého managementu a na hodnoty, které místní podnikatelé a zčásti i zaměstnanci mají. „To se objevuje ve velké části dotazníků,“ zdůraznil.

Vladimír Kroc, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme