Petr Pavel rozdal 28. října státní vyznamenání. „Vysílá signál, že bez veřejnoprávních médií a nezávislých novinářů by naše demokracie vypadala bezesporu jinak,“ míní historik Jakub Doležal.
Odchod Alexandra Dubčeka a nástup Gustáva Husáka znamenal definitivní tečku za pokusem o uvolnění poměrů v zemi. Místo toho se Československo naplno vrhlo do takzvané „normalizace“.
V Česku jsou asi 3000 soudců a soudkyň, podíl bývalých straníků je tedy necelých šest procent. Jejich počty postupně klesají, může za to generační obměna.
„Vznikly a fungovaly pouze na základě stranického rozhodnutí komunistické strany až do jejich zrušení v prosinci 1989. Základem demokratického státu je, že ten má v rukou ozbrojené složky. “
Sequens natočil dvacítku celovečerních filmů a inscenací, několik filmů dokumentárních a dva seriály. Na stříbrné plátno převedl ikonické zpracování atentátu na Reinhrada Heydricha (Atentát, 1964).
Pohled na 50. léta jinak. „První, co by vás napadlo obecně ve veřejném prostoru – procesy, Slánský, Milada Horáková, Toufar... Snažili jsme se vystoupit z těch jednoduchých razítek,“ popisuje Stehlík.
Bývalý vedoucí pracovník čínské společnosti ByteDance obvinil vládnoucí čínskou komunistickou stranu, že skrze TikTok získávala data o protivládních demonstrantech a aktivistech v Hongkongu.
„Oba Prchalové jsou obrazem doby, ve které působili. Doby, kdy bylo v zájmu strany dovoleno dělat provokace, používat násilí,“ říká historik Jan Kalous.
Ani odpykaným trestem a službou u PTP to neskončilo. StB se ho pak snažila získat ke spolupráci, kvůli tomu musel odejít ze dvou atraktivních míst. Bedřich Zahradník přesto nevidí minulost jen černě.
Když v roce 1954 přiletěl do Prahy Nikita Chruščov a ptal se, kde je jeho válečný přítel z fronty generál Ludvík Svoboda, muselo být československým soudruhům úzko.
Na konci války v roce 1945 Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. 70. výročí politického procesu připomíná seriál Radiožurnálu.
Rudolf Slánský se narodil v roce 1901 v rodině židovského obchodníka. V Plzni vystudoval gymnázium a poté odešel do Prahy. Členem komunistické strany se stal již v roce jejího vzniku, tedy 1921.
Teprve když sovětský vůdce Gorbačov dal najevo, že se nadále nebude vměšovat do vnitřních záležitostí států začleněných do sovětského bloku, svitla naděje na změnu a demonstrantů začalo přibývat.
Čínský prezident Si Ťin-pching byl potvrzen do funkce generálního tajemníka komunistické strany Číny na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Strana zároveň jmenovala nový stálý výbor.
Asi nejvíce spekulací vzbudila situace, kdy Si Ťin-pchingův předchůdce a bývalý prezident Chu Ťin–tchao odešel v doprovodu asistentů zničehonic ze sálu z hlavního pódia.
Hrbek patřil k ultralevicovým komunistům a pro první, nejtvrdší období „normalizace“ se hodil. Coby ministr školství zjišťoval, kteří učitelé se v roce 1968 aktivně účastnili „obrodného procesu“.
„Tato nová formulace napomáhá plně mobilizovat širokou veřejnost a zapojit ji do oblasti národní bezpečnosti,“ uvedl zástupce ministerstva, kterého citoval deník Legal Daily.
Dokud se něco nezmění v Číně, tak se podle zástupce vietnamské komunity Uyen Huu Pham.nic nezmění ani ve Vietnamu. „Ambice Číny jsou čím dál větší. A projevuje se to v zabírání území,“ říká.
Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Komunistickému politikovi by bylo v srpnu 98 let. Jakeš byl jedním ze symbolů konce komunistického režimu v bývalém Československu.