Čína odsoudila výřečného miliardáře k 18 rokům vězení. ‚Jsem prvotřídní člen strany,‘ hájí se

67letý Sun Ta-wu řídí jednu z největších soukromých zemědělských firem v zemi. Známý byl ale také jako hlasitý kritik čínské komunistické strany. V roce 2019 byl jeden z mála, který obvinil vládu ze snahy zakrýt šíření afrického moru prasat. Ten měl dopad na jeho farmy a později zdevastoval čínský průmysl. Tamní úřady výřečného miliardáře zadržely v březnu. Ve středu ho soud odsoudil k 18 rokům vězení, mimo jiné za „vyvolávání svárů a potíží“.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský miliardář Sun Ta-wu

Čínský miliardář Sun Ta-wu | Zdroj: Wikimedia Commons

Firma čínského miliardáře se specializuje na několik zemědělských odvětví, včetně chovu a zpracování drůbežího masa nebo výroby krmiv pro domácí zvířata. Soukromá společnost podle CNN zaměstnává kolem devíti tisíc lidí v severní provincii Che-pej.

Přijetí úplatku a bigamie. Bývalý předseda čínské firmy Huarong byl odsouzen k trestu smrti

Číst článek

Sun Ta-wu se několikrát vyjadřoval k citlivým politickým tématům. Podle advokátní skupiny Čínských obránců lidských práv (CHRD) byl Sun také aktivní podporovatel ochrany lidských práv. „Sun Ta-wu významně přispěl ke zlepšení života čínských občanů žijících na venkově. Jeho podpora obránců práv byla rozšířením jeho zájmu o blaho lidí na okraji čínské ekonomiky,“ uvedla v prohlášení hlavní výzkumnice a obhájkyně CHRD Ramona Li. Podle skupiny byl Sun zatčen spolu se svou manželkou a dospělými dětmi.

Obvinění z „vyvolávání svárů a potíží“ čínské soudy podle BCC používají často pro odsouzení aktivistů. Sun byl mimo to uznán vinen z nelegální okupace zemědělské půdy, shromáždění davu k útoku na státní agentury a bránění vládním pracovníkům ve výkonu jejich povinností. Součástí trestu je také pokuta v hodnotě nad tři miliony jüanů, což je v přepočtu přes 10 milionu korun.

Miliardář byl už v roce 2003 odsouzen ke vězení za „nezákonné získávání finančních prostředků“ rozsudek byl ale nakonec zrušen pod nátlakem aktivistů a veřejnosti.

USA by měly ‚změnit chybný způsob uvažování‘ a Čínu nedémonizovat, vyzval Peking při návštěvě diplomatky

Číst článek

Sun údajně popřel mnoho obvinění, která proti němu byla vznesena. Během slyšení sám sebe označil za „prvotřídního člena komunistické strany“. Údajně však přiznal, že dělal také chyby. „Způsob, jakým mě nyní vyšetřují, způsobuje našim blízkým utrpení a těm, kteří nás nenávidí, radost. Přeju si vzít obvinění na sebe, přestože jsou vážná, výměnou za propuštění ostatních. Jsme lidé, kteří přispěli společnosti,“ řekl. 

Odsouzení miliardáře zapadá do trvajícího snažení Pekingu ukáznit soukromé firmy a podnikatele v zemi. V souboru pokynů vydaných v září roku 2020 komunistická strana uvedla, že soukromý sektor potřebuje „politicky rozumné lidi“, kteří by „pozorně naslouchali straně“. Hlavní technologické společnosti jako Alibaba, Didi nebo Tencent jsou aktuálně vyšetřovány kvůli řadě regulačních problémů.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme