Změnou oproti Zemanovi je absence záměrně kontroverzních osobností, říká historik Doležal

Prezident Petr Pavel rozdal v den výročí vzniku samostatné republiky 56 státních vyznamenání. Oceňoval umělce, sportovce, ale i disidenty, vlakvedoucího nebo válečného veterána. „Největší změnou letošního 28. října oproti předchůdci Miloši Zemanovi je absence záměrně kontroverzních osobností mezi oceněnými,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz archivář a historik Jakub Doležal z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy signatářce a mluvčí Charty 77 Anně Šabatové

Prezident republiky propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy signatářce a mluvčí Charty 77 Anně Šabatové | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak byste shrnul rozdíly v udělování státních vyznamenání mezi Petrem Pavlem a jeho předchůdci? Co je  největší změna?
Pokud jsou těmi předchůdci míněni pouze čeští prezidenti, nikoli českoslovenští, jedná se z podstatné části o podobný rukopis a víceméně tradiční sestavu nositelů. Od roku 1995 jsou každoročně vyznamenáváni významné zahraniční osobnosti, politici, váleční veteráni, představitelé druhého odboje, hrdinové všedních dní, zástupci disentu, církví, umělci, sportovci, vědci, podnikatelé atd., včetně osobností, které daného prezidenta republiky podpořili ve volební kampani nebo s ním jinak sympatizují.

Předávání vyznamenání objektivem fotografky. Prohlédněte si, jak to vypadalo ve Vladislavském sále

Číst článek

To je myslím přirozené a veřejný občanský postoj by sám o sobě neměl bránit pozdějšímu ocenění za celospolečenské zásluhy. Každý vyznamenaný si musí své ocenění obhájit nejen sám před sebou a veřejností, ale nepřímo i před těmi, na něž se zatím nedostalo nebo už ani nedostane. Myslím, že všichni letošní nositelé jednoznačně obstojí, přestože každému z nás mezi nositeli vždy bude někdo chybět nebo naopak v danou chvíli přebývat.

Největší změnou letošního 28. října oproti předchůdci Miloši Zemanovi je absence záměrně kontroverzních osobností mezi oceněnými a především projev prezidenta republiky, z něhož nezaznívaly urážky a vymezování se vůči názorovým oponentům.

Silné příběhy

Jaká specifika, pokud nějaká byla, mělo letošní předávání státních vyznamenání?
Poměrně dost osobností bylo oceněno in memoriam, včetně manželů Jany Hlaváčové a Luďka Munzara, kteří se mohli stát nositeli již dříve a je velká škoda, že nezažili potlesk zaplněného Vladislavského sálu. Ne každému se to bohužel poštěstí.

Specifickým a mimořádně silným je příběh Karla Kučery, vojáka Mezinárodní legie územní obrany Ukrajiny, který položil svůj život v bojích u Bachmutu. Předání Medaile Za hrdinství jeho mamince bojující s emocemi bylo dle mého názoru nejsilnějším momentem celého večera a Karlu Kučerovi i jeho rodině se právem dostalo asi nejdelšího potlesku a upřímného uznání, které samozřejmě nikdy nevyrovná ztrátu syna a mladého života.

Státní vyznamenání: Ocenění od prezidenta převzali Hilgertová, Janda i Šabatová

Číst článek

Mezi oceněnými najdeme také řadu představitelů neziskového či charitního sektoru. Mně osobně udělalo velkou radost vyznamenání římskokatolického kněze Josefa Suchára a celého obdivuhodného příběhu znovuvybudování poutního místa Neratov v Orlických horách, kde právem nacházejí inspiraci všichni návštěvníci, nehledě na náboženské či jiné přesvědčení. Prostředí bývalé německé osady a nedalekého československého opevnění je úžasným geniem loci našich dějin.

Vyznamenávání novinářů

Myslíte si, že Pavlova rozhodnutí o vyznamenání novinářů naznačují nějaký posun v přístupu k médiím? Jak k nim přistupovali jeho předchůdci?
To je trochu návodná otázka, protože si všichni velmi dobře pamatujeme, jaký postoj zastával vůči médiím bývalý prezident Miloš Zeman, včetně rádoby humorných a extrémně nevhodných výroků o likvidování novinářů přímo před Vladimírem Putinem… Také Miloš Zeman ale dokázal navzdory hodnotovým rozdílům ocenit některé významné osobnosti, jmenovitě novináře Petra Nováčka.

Možná letos bylo novinářů, spisovatelů a představitelů médií mezi oceněnými více, například na úkor vědecké obce či podnikatelů, ale je možné v tom vidět jisté splacení dluhu a především signál k veřejnosti, že bez veřejnoprávních médií a nezávislých novinářů by naše demokracie vypadala bezesporu jinak a byla mnohem slabší a ohroženější.

Petr Pavel udělil státní vyznamenání signatářovi Charty 77 Danielovi Kroupovi a mluvčí Charty 77 Anně Šabatové. Jak vnímáte symboliku udělování vyznamenání lidem, kteří byli v minulosti aktivní v disentu, podepsali Chartu 77 od někoho, kdo byl členem komunistické strany?
Odpověď na tuto otázku přísluší spíše představitelům Charty 77 a zmíněným osobnostem. Pokud jim to nevadí a vyznamenání s úctou přijali, nehledal bych v tom zbytečné kontroverze. Z mého pohledu je třeba volit vždy individuální přístup a hodnotit konkrétní lidský příběh, a to jak u oceněných, tak u prezidenta republiky.

Konkrétně Petr Pavel se ke své minulosti vyjádřil ještě v době volební kampaně a výsledek jasně ukázal, že pro veřejnost je klíčové jeho současné hodnotové zakotvení, které prezident Petr Pavel dle mého soudu jednoznačně prokazuje svými činy.

Koneckonců nikdo jiný s reálnou šancí na vítězství ve volbách a třeba i dokonalejším „kádrovým“ profilem pro úřad prezidenta republiky neměl tu odvahu jít s kůží na trh a věnovat pět let svého života další službě našemu státu.

Ana Vavanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme