Petr Pavel rozdal 28. října státní vyznamenání. „Vysílá signál, že bez veřejnoprávních médií a nezávislých novinářů by naše demokracie vypadala bezesporu jinak,“ míní historik Jakub Doležal.
Hostky Anna Šabatová, signatářka a mluvčí Charty 77 a Hana Holišová se zúčastnily svátečního vysílání. Hovořily o pravdě, lidských právech i obavách o budoucnost.
Odebrání agendy zástupkyni veřejného ochránce práv Monice Šimůnkové může být ze strany ombudsmana aktem pomsty za to, že jej kritizoval Senát, řekla ve středu Anna Šabatová.
Pražští sociální demokraté připravili plán, jak se po čtyřleté pauze opět vrátit na pražský magistrát. Tváří nové spolupráce se Zelenými a kandidátkou na primátorku bude Anna Šabatová.
Uhl celý život bojoval za obranu lidských práv. Totalitní režim ho za to dvakrát poslal do vězení, kde strávil celkem 9 let. Po sametové revoluci byl například zmocněncem vlády pro lidská práva.
Roman Kraus po sobotním klání poděkoval Anně Šabatové za „korektní kampaň bez podpásových úderů“. Malá volební účast ve druhém kole voleb pro něj ale byla zklamáním.
Šéfžalobce Pavel Zeman se rozhodl nepodat proti verdiktu hejtmanství týkajícího se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) žalobu ve veřejném zájmů. Stejnou pravomoc má ještě Křeček.
Působení Stanislava Křečka Šabatová kritizovala už před jeho zvolením ombudsmanem. Podle ní například tvrdil, že diskriminace prakticky neexistuje a měl v oblasti lidských práv řadu nevhodných výroků.
Před úřadem se sešli jak odpůrci nově zvoleného ombudsmana, tak jeho příznivci. Policie na místě zřejmě zadržela tři lidi. Po zásahu se Křeček do budovy dostal.
Šabatové v úterý skončil její šestiletý mandát ve funkci veřejné ochránkyně práv. Nahradí ji Stanislav Křeček, kterého sněmovna schválila minulý týden.
Tentokrát Urválek nezinscenoval žádný politický proces, ve kterém by obrazně řečeno popravil Helenu Válkovou. K tomu neměl příležitost, protože už je dávno mrtvý.
„Když si někdo stěžuje na hluk vedle z baráku, diskriminuje, když si někdo stěžuje na něco, diskriminuje,“ vysvětluje nepříliš přesvědčivě Křeček, prezidentský kandidát na veřejného ochránce práv.
„Že lze kandidátní listinu stáhnout a někoho vyškrtnout, to běžné je, ale najednou přijít s novými kandidáty je už trochu neobvyklé,“ dodává vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva.
Křeček se tak stal třetím kandidátem na ombudsmana. Senát již dříve nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma a advokáta Jana Matyse. Ombudsmana pak vybírá sněmovna.
Další dva kandidáty, tedy vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse, má oba za stejně vhodné adepty.
„Pokračovat v roli ombudsmana by byla pro mě čest. Avšak v tuto chvíli není diskuse o mé kandidatuře možná. Mám k tomu tři důvody,“ napsala Kateřina Valachová na facebooku.
Nenávisti na sociálních sítích stále přibývá, píše Deník N. A získat český pas bude pro cizince obtížnější, informují Lidové noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Když chci zahájit šetření z vlastní iniciativy, musím mít zvláštní důvod. A tady jsem ho nenašla,“ řekla k případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše končící ombudsmanka Anna Šabatová.
Veřejného ochránce vybírá podle zákona sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Hlava státu i horní komora Parlamentu mohou předložit po dvou kandidátech, zákon připouští shodné návrhy.
Senát nominoval na ombudsmana vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. O definitivním nástupci na post veřejného ochránce práv rozhodne ve druhém kole sněmovna.