Stojím si za tím, že Stanislav Křeček nebyl dobrá volba, řekla bývalá ombudsmanka Šabatová

V Praze v pondělí proběhl další ze série protestů spolku Milion chvilek pro demokracii. Důvodem byla obava z rozkladu institucí, které mají kontrolovat pravidla a sloužit občanům, a to konkrétně nesouhlas se zvolením Stanislava Křečka ombudsmanem. Jsou obavy na místě? „Určitě je na místě mírná obezřetnost, ale smysl instituce nelze zcela obrátit,“ řekla bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Šabatová

Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Veřejný ochránce práv a jeho zástupce by se měli doplňovat a nemluvit dvěma různými hlasy, říká bývalá ombudsmanka Šabatová.

„Demonstrace mě nepřekvapují. Řada z nich byla kvůli personálním změnám, například kvůli podivné výměně ministryně spravedlnosti, a jsem ráda, že se poprvé dostala naše instituce do hledáčku a zájmu veřejnosti,“ řekla bývalá ombudsmanka v rozhovoru s Marií Bastlovou v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. 

Bude Stanislav Křeček dobrý ombudsman?

„Byl částí společnosti vnímán jako člověk, který měl v oblasti lidských práv řadu nešťastných výroků a článků. To samozřejmě vyvolá obavu,“ vysvětluje, proč se nediví zájmu veřejnosti.

Jeho působení kritizovala už v minulosti a určitým způsobem i varovala před jeho zvolením. „Jednou z nejrizikovějších oblastí je otázka diskriminace. Dlouhodobě tvrdil, že prakticky neexistuje.“

Anně Šabatové se také nelíbilo to, že se coby zástupce nesouhlasně vyjadřoval k stanoviskům ombudsmanky, což považovala za velice nevhodné. 

„Ombudsman a jeho zástupce by se měli doplňovat a nemluvit dvěma různými hlasy. “

Anna Šabatová

Synergie vyžaduje kompromisy

Monika Šimůnková, současná zástupkyně veřejného ochránce práv, se netají svojí kritikou k novému ombudsmanovi ani tím, že má jiný názor zejména na oblast diskriminace, kterou by si chtěla vyčlenit pro sebe.

„Pokud má doktor Křeček problémy s oblastí ochrany práv některých menšin, myslela jsem, že by bylo zajímavé, kdyby tuto část svěřil své zástupkyni a věnoval se tomu, s čím problém nemá,“ vysvětluje Anna Šabatová. 

Jediným obdobím, kdy úřad fungoval tak, jak měl, bylo podle ní v době její spolupráce s Otakarem Motejlem.

„Pověřil mě zhruba půlkou agendy a já jsem se jí věnovala. Samozřejmě jsem ho nekritizovala, i když jsem s ním v něčem nesouhlasila, takže vznikl efekt jednoho hlasu,“ vzpomíná bývalá veřejná ochránkyně práv a dodává, že jde o to, aby se využilo synergie dvou lidí a ne aby se tříštila a znejišťovala veřejnost.

Vojtěch Laštůvka, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme