Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
„Klima se mění tak dramaticky a tak rychle, že se budeme muset připravit na to, že naše příroda, i způsob, kterým žijeme a jakým fungujeme, velmi utrpí,“ popsal klimatolog Aleš Farda.
Hladina světového oceánu stoupne podle nejpesimističtějších scénářů do konce století až o metr. Pro některé ostrovní země to znamená existenční hrozbu.
„Proč bych létal z Ostravy do Prahy letadlem? Je pro to nějaký důvod? Není. Na druhou stranu opravdu musím kvůli klimatu jet z Ostravy do Lisabonu vlakem? To je druhý nesmysl,“ říká Radim Tolasz.
V první fázi vědci sestaví nové scénáře vývoje klimatu pro Českou republiku. Dále budou předpovídat dopady na rozložení srážek, stav podzemních vod, lesy, půdu a další sféry české krajiny.
„Mimo jiné ve zprávě najdete neuvěřitelné číslo, že zemědělství, lesnictví a vůbec to, co hospodaří na půdě, globálně spotřebovává 70 procent vodních zdrojů,“ upozorňuje klimatolog Radim Tolasz.
Leží pár kroků od sebe, jako by je ale dělilo klimatické pásmo. Měření iROZHLAS.cz ukázalo, jak moc se liší teplota v ulicích chráněných stromy a v těch, kde vládne asfalt. Rozdíl byl 30 stupňů.
Sněhové bouře na pobřeží Spojených států v posledních týdnech, velké přívalové deště v Peru zkraje roku. Podle klimatologů mají tyto přírodní jevy jasnou příčinu - teplé oceány. Ohřívají se rychleji, než jsme si původně mysleli, říká v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál doktor Kevin Trenberth z Národního centra pro výzkum atmosféry v Coloradu.
Minutou ticha za oběti nedávných atentátů začala ve francouzské metropoli klimatická konference. Francouzský prezident François Hollande v úvodním projevu zdůraznil, že boj proti terorismu a proti globálnímu oteplování jsou těsně spojeny. Konference se účastní na 150 představitelů států a vlád včetně českého premiéra.
Meteorologové míní, že průměrná teplota za rok 2015 bude zřejmě nejvyšší v zaznamenané historii. Podle Světové meteorologické organizace data od ledna do října ukazují, že průměrná globální teplota se pohybuje zhruba tři čtvrtě stupně nad průměry z let 1961–1990.
Haiyan byl pravděpodobně nejsilnějším tajfunem, který kdy zasáhl pevninu. V nárazech dosahoval rychlosti až 380 kilometrů v hodině. Odborníci ale varují, že v budoucnu lidstvo čekají čím dál silnější bouře. S tím souhlasí také klimatolog a vedoucí oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.
Začátek této zimy připomínal spíše jaro, teď většinu Evropy ovládlo arktické počasí. Kde se současné extrémní teploty vůbec vzaly? Podle klimatologa z Českého hydrometeorologického ústavu Jana Pretla nejde o nic výjimečného, letošní mrazy jsou ale nezvyklé svou délkou.
V thajském Bangkoku na konferenci OSN o změnách klimatu jednají delegáti z téměř 200 zemí o klimatických změnách. Schůzka, která začala v neděli a potrvá až do pátku, je první od jednání v mexickém Cancúnu na sklonku loňského roku, kdy se delegáti dohodli na zřízení takzvaného zeleného fondu a na dalších opatřeních.
Britský Met Office a americký Národní úřad pro oceány a ovzduší zveřejnily výsledky analýz zpracovávajících měření teplot ovzduší i vod v roce 2009. Porovnáním s výsledky předchozích desetiletí jen potvrdily dlouhodobý proces oteplování. Jaký vliv na něj má činnost člověka, ale jasně určit nelze.
Kodaňská klimatická konference OSN skončila v rozpacích. Dohodu, kterou po diplomatickém maratónu dojednal americký prezident Barack Obama s neústupnou Čínou, nakonec nepřijaly ani všechny země summitu. Sami Američané přitom přiznávají, že nezaručí ochranu celé zeměkoule před následky globálního oteplování.
Delegáti pokračují v jednáních a snaží se schválit návrh, podle kterého by svět měl do roku 2050 snížit emise o polovinu srovnání s jejich úrovní v roce 1990. Indický ministr životního protředí uvedl, že ze summitu zřejmě vzejde jen nezávazná dohoda. Někteří vysocí státníci už summit opustili. Mezi prvními byl i ruský prezdient Dmitrij Medveděv.
3:02
|Milan Kopp, Martin Hromádka, David Koubek, Pavel Polák|Zprávy ze světa
Jednání na klimatickém summitu v Kodani mírně pokročila. Spojené státy přislíbily rozvojovým zemím sto miliard dolarů ročně na zmírňování dopadů klimatických změn. Úspěch summitu to ale nezaručuje. Země se stále ještě nedohodly, o kolik se omezí světové emise skleníkových plynů.
Čína na klimatickém summitu v Kodani kritizovala vyspělé západní státy. Ty podle ní snižují emise skleníkových plynů příliš pomalu. Podle vedoucího čínské delegace Su Weje jsou cíle, které si stanovily USA, EU a Japonsko, nedostatečné.
Vysoká kupovitá oblačnost a hlavně vysoká vlhkost vzduchu můžou v budoucnu znovu vyvolat intenzivní srážky a následně povodně. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl klimatolog Jan Pretel. Podle něj se to může týkat především malých povodí.
Jak dál v boji s klimatickými změnami? O tom se dnes v Lucemburku radí ministři životního prostředí evropské sedmadvacítky. Na summitu Unie minulý týden premiéři potvrdili odhodlání dohodnout balíček opatření proti globálním změnám podnebí do konce tohoto roku. Několik zemí ale hrozilo jeho zablokováním, když se nebude přihlížet k jejich specifickým podmínkám.
Detailní pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého v Evropě si členské státy sedmadvacítky stanoví do konce letošního roku. Na summitu v Bruselu se na tom shodli prezidenti a předsedové vlád zemí Evropské unie. Diskutovali hlavně o tom, jak dosáhnout snížení množství vypouštěných skleníkových plynů, aniž by ohrozili konkurenceschopnost evropských podniků na světových trzích.