Bolívii může zasáhnout katastrofální sucho
Části Bolívie a Peru může v krátkodobém časovém horizontu postihnout katastrofální sucho. Vypovídá o tom výzkum historického klimatu And.
Klimatologové z Floridského technologického institutu zkoumali historii klimatu a změny vegetace v andských ekosystémech za posledních 370 000 let. Využili přitom fosilní zrna pylu, která se uchovala v sedimentech jezera Titicaca na hranicích Bolívie a Peru. Výsledky studie ukazují, že během dvou ze tří interglaciálů ve sledovaném období (před 130 000 až 115 000 lety a před 330 000 až 320 000 lety) se jezero zmenšilo o celých 85 % a lesní porosty se změnily v pouštní krajinu.
Ve všech případech tomu předcházela migrace lesů, které se s počátkem oteplování začaly stěhovat do vyšších poloh. To samé v Bolívii dělají i dnes. Pylová zrna však ukazují, že pokud oteplení přetrvávalo, ekosystém se náhle změnil a les nahradila poušť. Vědci spočítali, že tento bod zlomu by nastal, pokud by se teplota oproti moderním hodnotám zvýšila o 1,5 až 2 stupně Celsia. Andy se nyní oteplují o 0,3 až 0,5 stupně Celsia za jednu dekádu. Vzhledem k této rychlosti je možné, že části Peru a Bolívie zasáhne katastrofální sucho někdy v letech 2040 až 2050. Jeho následky by byly postiženy především dva miliony lidí, kteří obývají hlavní město Bolívie La Paz.
Zdroj: ScienceDaily