Tajfuny budou v budoucnu stále ničivější, varují klimatologové
Haiyan byl pravděpodobně nejsilnějším tajfunem, který kdy zasáhl pevninu. V nárazech dosahoval rychlosti až 380 kilometrů v hodině. Odborníci ale varují, že v budoucnu lidstvo čekají čím dál silnější bouře. S tím souhlasí také klimatolog a vedoucí oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.
„My klimatologové říkáme už hodně let, že se zvyšuje a bude zvyšovat extremita klimatu. To, s čím nesouhlasím, je, že vždycky když se objeví nějaká extrémní událost, dává se to dohromady s klimatickou změnou, aniž by se prozkoumávaly další souvislosti. To je i případ tajfunu na Filipínách," vysvětluje Tolasz.
Klimatologové varují, že v budoucnu budou tajfuny stéle ničivější. Na názor jsem se zeptali i klimatologa a vedoucího oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu Radima Tolasze
„Jednotlivá událost není dokladem klimatické změny,“ zdůraznil.
Jednou z podmínek pro vznik tropických cyklonů je podle něj teplota hladiny oceánů. „Ta se samozřejmě zvyšuje a z toho vyplývá i pravděpodobnost, že tajfuny, tedy tropické cyklony obecně, budou častější a silnější,“ dodal.
Oceány se podle klimatologa oteplují, protože se otepluje celý klimatický systém, jehož jsou součástí.
„Oteplení oceánů není příliš vysoké. Poslední zpráva udává, že rychlost oteplování za posledních 40 let je jedna desetina stupně za desetiletí. Je to tedy zatím hodnota zcela zanedbatelná,“ argumentuje Radim Tolasz.
Zvláštní zpravodaj ČRo na Filipínách: Zoufalství sílí, lidé rabují obchody
Číst článek
„Problém je v rychlosti oteplování, které se jak v atmosféře, tak v oceánech v poslední době zvyšuje,“ uzavírá.
Klimatický systém ovlivňuje podle něj také člověk, ale nejen on. „Za klimatické změny může i člověk. Důležité je ale to ‘i‘. Klimatický systém je ovlivňován jak přirozeným kolísáním jednotlivých složek, tak samozřejmě i tím, jak se chová člověk. Například tím, že zvyšuje množství skleníkových plynů v atmosféře,“ vysvětlil.
Stejný názor zastává i Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. „Světová meteorologická organizace vydala nedávno zprávu, kde zhodnotila minulou dekádu. A byla to skutečně dekáda velmi bohatá na všechny extrémní události," upozornil a podotkl:
O klimatických změnách mluvil na Radiožurnálu také Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy
"Jsou to nejen tajfuny, ale i záplavy, epizody sucha, velkých mrazů. Jednoznačně se ukazuje, že velmi důležitou a velmi hrozivou součástí probíhající globální změny klimatu je zvýšená frekvence a intenzita mimořádných událostí."
Souvislost s klimatickými změnami je podle Moldana obecně zřejmá. "Je to dáno tím, že v atmosféře kvůli zvýšenému skleníkovému efektu je jednoduše řečeno víc energie. A ta energie se projevuje například těmi častějšími a mohutnějšími hurikány," vysvětlil.
Supertajfun Haiyan, který zasáhl Filipíny, má na svědomí tisíce mrtvých i pohřešovaných, města srovnaná se zemí. Po řádění živlu je tam situace kritická. Lidem chybí voda, potraviny, dochází k rabování.