Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější.
Česko chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) odsunout zavedení druhého typu emisních povolenek. A to přesto, že se na jejich parametrech aktivně podílelo při předsednictví v Radě EU před dvěma lety.
„Největší ze znečišťovatelů je Čína. Když se ale současně podíváme na objem instalovaných obnovitelných zdrojů energie, tak za loňský rok jich dala Čína dohromady víc, než celá Evropa,“ říká Miko.
Investice do klimatických opatření považuje Romana Jungwirth Březovská za prospěšné pro ekonomiku. Alternativou je totiž investovat do systému, který už není udržitelný.
Filipíny každoročně zasáhne přibližně 20 velkých bouří, v regionu se tvoří blíže u pobřeží, rychleji sílí a pohybují se déle nad pevninou v důsledku klimatických změn, uvádí nedávná studie.
I mezi apolitickými předními světovými vědci se ozývají hlasy, které upozorňují, že pokud v Bílém domě usedne republikán Donald Trump, světové klima se z toho nemusí vzpamatovat.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Brněnští vědci si z Antarktidy přivezli několik kilogramů vzorky jemného prachu a v laboratořích teď zkoumají jeho složení. To jim na maličká smítka prozradí celou jejich historii.
„Zelená dohoda je nezbytná a chrání nás i před Ruskem. Má ale jednu zásadní slabinu,“ říká pro Český rozhlas Plus jedna z hlavních strůjkyň pařížské klimatické dohody.
Oxid uhličitý by se primárně izoloval ze vzduchu, poté by se proměnil do kapalného stavu a následně uložil do skulin v podzemí například v místech, odkud se již dříve těžila ropa či zemní plyn.
Sněženky kvetou už déle než dva týdny, raší i lísky nebo olše. Alergici začínají pociťovat první příznaky. Na řadě míst to už vypadá jako na jaře. Byla letošní zima opravdu extrémně teplá?
Podle berlínských úřadů aktivisté nejdříve prostřednictvím médií oznámili, že jsou připraveni vyčištění Braniborské brány zaplatit. Nicméně výzvu, aby zaplatili první částku, nevyslyšeli.
Evropská unie si nechala spočítat, že v současnosti navrhované tempo zelené transformace bude po roce 2030 vyžadovat každoroční investice 1,5 bilionu eur. To je asi sedmnáct českých státních rozpočtů.
Přestalo být v kurzu popírat změnu klimatu jako takovou. Ti, kdo se snaží brzdit ochranu krajiny před suchem nebo ochranu měst před vlnami horka, mají nové strategie. Ve světě i v Česku.
V Melbourne tento týden vrcholí Australian Open. Jde o jeden ze čtyř největších tenisových turnajů světa a v samotné Austrálii o mezinárodní sportovní událost roku.
Spojené arabské emiráty věnují 30 miliard amerických dolarů na globální klimatická řešení. V zahajovacím projevu summitu COP28 v Dubaji to prohlásil vládce země Muhammad bin Zájid.
Ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), monstrózní akce o 70 tisících účastnících. Čekají se vyhrocená atmosféra, slovíčkaření i sliby.
Mexická vláda naznačuje, že se na mezinárodní klimatické konferenci COP28 zaměří na vytvoření fondů, které mají zmírnit ztráty a škody, kterými trpí státy poškozené důsledky klimatické změny.
Průměrný ledový den je hodnotou, kterou meteorologové vypočítali jako průměr prvních ledových dnů ze všech dostatečně dlouho měřicích stanic. Zpravidla se tento den objevoval v Česku 28. listopadu.
Částice, které tvoří základ aerosolů, vznikají v řadě různých chemických reakcí, až se z nich stanou kondenzační jádra, která dají vznik oblakům. Zatím nebyly dostatečně popsány.
Studenti na univerzitách v Česku od středy začínají stávkovat za klima. Požadují klimatický zákon, který zaručí kontinuitu české klimatické politiky. Stávka potrvá do pátku.
Australský premiér Anthony Albanese dodal, že víza každý rok získá až 280 lidí. Canberra také slíbila, že investuje asi 17 milionů dolarů na adaptaci tuvalského pobřeží na klimatickou změnu.
Vědci různých specializací mají za úkol monitorovat recenzované studie, které se klimatem zabývají. Na jejich základě pak sestavují takzvané hodnotící zprávy.
„Z hlediska výskytu přirozeného sněhu bude v České republice problém najít místa, kde bude možné denní lyžování,“ říká lyžař a přední český klimatolog Radim Tolasz.
„V říjnu 2023 došlo k výjimečným teplotním anomáliím, které následovaly po čtyřech měsících, kdy byly překonány globální teplotní rekordy,“ konstatovala zástupkyně ředitele služby Copernicus.