Proti záměru vznikla mezi vojáky petice, která navrhuje vystavení českého letadla. Autor petice a velitel základny se neshodnou, kolik lidí ji podepsalo a ani zda je vojákům přístupná.
Celý projekt prý vznikal ve dvou týmech, první se zabýval hlavně technickou stránkou. Dostal zpracované otázky, návrh, jak by vše mělo vypadat, a potom měl čas na programování.
„Systém ILS je pro pilota strašně důležitý, protože při snížené viditelnosti nevidí na dráhu, kam přistává. Tento systém mu pomůže k navedení při přistání,“ říká technik systému Přemysl Kania.
Kbely, hrajem! Pod tímto heslem se v neděli slavilo sté výročí zahájení rozhlasového vysílání na našem území. A to kousek od místa, kde 18. května 1923 pravidelné vysílání začalo.
Vládní airbus poskytuje například salonek se dvěma křesly a rozkládací pohovkou. „Krásně si tu můžete natáhnout nohy. Opravdu se jedná o komfort první třídy,“ popisuje kapitán letadla.
Spodní nosná konstrukce má dvě hlavní funkce: spočívá na ní vlastní hmotnost rakety před startem a za letu přenáší tah boosteru neboli pomocného motoru na hlavní tělo rakety.
Jednu z prvních nahrávek z pravidelného vysílání Radiojournalu pořídili už na podzim roku 1923. Průkopníkům ale často nepřálo počasí a přes stěny stanu byl slyšet třeba štěkot psů.
Vystrčil už před pátečním odletem novinářům v Tchaj-peji řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky.
„Testy jsou určené pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření pro nákazu koronavirem. Výsledky jsou k dispozici do 29 minut,“ uvedl premiér Babiš.
Už padesátou sezónu má před sebou letecké muzeum v pražských Kbelích. Návštěvníci se tu opět mohou těšit na několik novinek. Slavnostní program začal v sobotu v 10 hodin dopoledne.
Česká armáda vyslala do Iráku 12 vojenských chemiků. V zemi bojující proti islámským radikálům budou cvičit irácké kolegy. Skupina odletěla armádním speciálem v sobotu z vojenského letiště ve Kbelích.
Letecké muzeum ve Kbelích v sobotu startuje novou sezónu. 40 letadel z jeho rozsáhlé expozice patří ke světovým unikátům. V restaurátorské dílně získává podobu letoun, který patřil Tomáši Baťovi.
Prahou v noci projel nadměrný náklad. Historický letoun Douglas DC-3 se stěhoval z letiště Václava Havla v pražské Ruzyni do leteckého muzea v Kbelích. Téměř 30metrová souprava dorazila na místo určení ve dvě hodiny ráno.
Prahou v noci na úterý projede skoro 30metrová nákladní souprava převážející trup letadla. Historický dopravní letoun z 30. let minulého století poveze z Letiště Václava Havla do Leteckého muzea Kbely, kde stroj vystaví.
Český rozhlas slaví 93. narozeniny. Po Británii se Československo stalo druhou evropskou zemí, ve které pravidelně vysílalo rádio. Z legendárního stanu ve Kbelích se tehdejší Radiojournal poprvé ozval 18. května 1923.
Letecké muzeum v pražských Kbelích poprvé po náročných opravách otevřelo dva unikátní historické hangáry. Montážní haly v areálu Staré Aerovky pochází z 20. a 40. let minulého století a vznikala v nich první letadla pro Československou armádu.
Tisíce lidí dorazily na letecký den, který se konal v areálu kbelského letiště v Praze. K vidění byly akrobatické show i historické letouny z druhé světové války. Výtěžek z akce půjde na Vojenský fond solidarity. Ten pomáhá rodinám padlých a zraněných vojáků Armády České republiky.
Když loni v létě ztratila armáda pětici vojáků, kteří zemřeli po útoku atentátníka na misi v Afghánistánu, vybralo se ve sbírce pro pozůstalé přes pět milionů korun. Pro armádu to tehdy byl impulz k založení Vojenského fondu solidarity. Slibovala si, že na speciálním kontě shromáždí peníze pro pravidelnou péči o vojáky z povolání, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Za první tři měsíce veřejnost na účet poslala víc než 300 tisíc korun. Další se přidají po dnešní letecké show.
Pražské letecké muzeum Kbely po zimě znovu otevírá své hangáry. V pěti halách vystavuje kolem 130 letadel, téměř 50 motorů a dalších částí strojů. Muzeum funguje od roku 1968 a do nové sezony vstupuje se třemi cvičnými proudovými letouny nové generace.
Letecké muzeum Kbely má za sebou start nové sezony. Ta se zapíše do jeho historie, muzeum totiž získalo nové prostory pro budoucí výstavy a depozitáře. Rozšířilo se tak celkem o šest tisíc metrů čtverečních. Lidé také mají možnost obdivovat nové přírůstky ve sbírkách.
Už 45. sezonu zahajuje dnes pražské Letecké muzeum Kbely. Pro návštěvníky připravilo mimo jiné výstavu Letecká výroba na území Čech a Moravy v období protektorátu. Bude zde k vidění řada unikátů.
Vstříc volné přírodě dnes z České republiky po roce opět vyrazili divocí koně Převalského. Čtyři klisny z pražské zoo se ve vojenském letounu CASA odpoledne vydaly na osmnáctihodinový let do mongolského Bulganu.
Londýnské letiště Heathrow dnes pokořilo rekord odbavených pasažérů. Z celého světa se na něj začaly slétat první olympijské výpravy. Celkem očekávalo 236 955 pasažérů, ale ti čeští mezi nimi nebyli.
Návštěvníci letiště v Praze-Kbelích uvidí v rámci Pražské muzejní noci seskok parašutistů z vrtulníku. Ten má být připomínkou 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha.
Letecké muzeum Kbely dnes otvírá brány nadšencům stíhaček i helikoptér. Hlavní atrakce se skrývá v hangáru číslo 40, kde na svoji diváckou premiéru čeká stíhací letoun F-84, žhavá novinka ve sbírkách Vojenského historického ústavu.
Letecké muzeum v pražských Kbelích se po zimní pauze otevírá již do 43. sezóny. Ve sbírkách má 300 letadel, zhruba stovka z nich je k vidění v pěti expozičních halách. Návštěvníky láká letos především na nově instalovanou halu věnovanou proudovým letadlům první generace vyrobeným ve čtyřicátých letech minulého století.
Letecký park vzdušných sil Armády České republiky dnes na kbelském letišti v Praze za účasti ministra obrany Martina Bartáka představí svůj nový přírůstek. Jde o taktický transportní letoun CASA C295M.