„Zelenskyj je nepřítelem číslo jedna pro Rusko, proto je standardním terčem všech dezinformačních a konspiračních webů,“ popisuje v další OVĚŘOVNĚ! expert na problematiku dezinformací Josef Šlerka.
Až 40 procent lidí se cíleně vyhýbá zpravodajství, vyplývá z Digital News Report, kterou sestavuje Reuters. Informace získávají častěji třeba přes sociální sítě.
„Nejúčinnější je nehledat jedno řešení, protože ono tam není. Problém je vrstevnatý a týká se primárně důvěry ve stát, politiky a elity vůbec, což je věc, která je velmi komplikovaná,“ říká Šlerka
„Pro drtivou většinu falešných videí dnes platí koukat se na synchronizaci úst a zvuků a na to, jakým způsobem fungují kupříkladu stíny,“ vysvětluje datový analytik Josef Šlerka.
Podle datového analytika Josefa Šlerky si vláda s dezinformacemi neví rady a nedělá pro boj s nimi dostatek. „Nikdo pořádně neví, čí je to agenda,“ řekl pro Český rozhlas Dvojka.
„Od prvních emotivních reakcí, kdy informace, které přicházely ze všech stran, byly do prostoru přeposílány často rychle, teď vidíme určitou zdrženlivost. To je hrozně dobře,“ hodnotí datový analytik.
„V době, kdy kupoval Twitter Musk, služba stagnovala. Pokusy o rozvoj nevedly k lepší monetizaci. Takže to, co vidíme dnes, je Muskova snaha získat peníze, což je samozřejmě legitimní,“ říká Šlerka.
Mírní příznivci konspirací zaměření na covid-19, jak tuto 12procentní skupinu nazývá unikátní výzkum pro server iROZHLAS.cz, proto častěji zastávají antisystémová stanoviska a volí extrémní strany.
Část lidí se záměrně vyhýbá zpravodajství obecně i zprávám o válce na Ukrajině. „Lidsky tomu rozumím, i když to není šťastné pro demokracii,“ říká sémiotik Josef Šlerka.
Takových lidí je v české společnosti asi šest procent, a to poměrně stabilně – jejich počet během let nenarůstá. Státu se ale stále nedaří tuto skupinu oslovovat. Co to znamená? K čemu to může vést?
Roli u těch, kdo uvěřil konspiračním teoriím, hraje i socio-ekonomický status, naopak téměř vůbec to nesouvisí se vzděláním nebo s tím, kde člověk žije.
Přímá důvěra v konspirace ale hraje roli jen zčásti: klíčová je podle výzkumu totiž důvěra v politický systém a státní instituce, tu pak konspirace a dezinformace podrývají.
„Mám rád tu intenzitu a variaci mezi zvukem a představivostí posluchače. Dokáže člověka výrazně víc emotivně zaujmout než televize. To člověka obohacuje,“ je přesvědčený datový analytik.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) musí být pro sníženou sazbu daně z přidané hodnoty společenský důvod. „To je ad hoc blábol,“ namítá Josef Šlerka.
Šest z deseti Čechů podporuje výzvu, aby se dočasně zastavil vývoj nových modelů umělé inteligence. „Myslím, že nás několik měsíců čeká ještě divoký západ AI,“ odhaduje Josef Šlerka.
Umí psát bakalářky. Ví, kdy zemřel Napoleon. Ale taky prozradí, jak vyrobit heroin. Nebo sepíše dezinformační mail. Umělá inteligence. Co všechno zvládne?
„Ve střední a východní Evropě existuje 300 až 400 serverů, doslova od Baltu k Jadranu, které velkou část svého obsahu vytváří tak, že přebírají jenom obsah z proruských serverů,“ říká Josef Šlerka.
„Je to pozoruhodné, jak týmy kandidátů neuměly reagovat na problémy. Myslím, že to souvisí s českou kulturou neuznávání vlastní chyby,“ myslí si datový analytik Josef Šlerka.
Firmu opustilo 1200 lidí po Muskově ultimátu, aby se rozhodli, jestli zůstanou, ale pracovat dlouhé hodiny s vysokou intenzitou. Před několika týdny ohlásil propuštění poloviny ze 7500 pracovníků.
„Musk sice deklaroval svůj zájem, ale spíše to vypadá jako produkt jeho ADHD než strategie. Ze svých záměrů následně couvl. Pod hrozbou soudů ale dal dohromady 44 miliard dolarů,“ říká Šlerka.
„Je to krásná ukázka karnevalové kultury, když by naše suchozemská země mohla mít svoji námořní flotilu. Také to ukazuje nabubřelost a blbost propagandy,“ hodnotí Josef Šlerka.
Narativy ruské propagandy se nemění. „Znovu a znovu se setkáváme s nacisty, s biologickými zbraněmi. Nedávno se objevily zprávy, že na Ukrajině jsou testovány zbraně, které vojáky mění v zombie.“
Blokování domén osmi dezinformačních webů končí v pátek 20. května. Sdružení CZ.NIC oznámilo, že po třech měsících pominuly důvody, které je k zablokování vedly.
„Jestli před půl rokem měly ty úspěšné kanály nižší tisíce členů, tak dnes se dostáváme ke dvaceti tisícům,“ popisuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz výzkumník Josef Šlerka.
Blokování webů a ruských státních médií, případně upozornění na možnost trestního stíhání za schvalování invaze na Ukrajinu – to vše vede k přesunu dezinformační scény na méně viditelné platformy.