Je určitým paradoxem, že na 16. výročí bolševické revoluce se narodila žena s příjmením, které se velmi často objevuje v odborných statích i diskusích o protikomunistickém odboji - Zdena Mašínová.
Znala se rodina Mašínů s Miladou Horákovou? Plánovali bratři své činy dopředu? A jak vypadal útěk odbojové skupiny do Západního Berlína? Server iROZHLAS.cz srovnává film Tomáše Mašína s realitou.
„Myslím si, že 50. léta jsou v české kinematografii dost dietně zpracována. Měl jsem za to, že brutální, krvelačný komunismus je potřeba ukázat,“ říká režisér Tomáš Mašín o svém nové filmu.
Zdena Mašínová, dcera legionáře a bojovníka proti nacismu Josefa Mašína, převzala v sobotu 28. října vyznamenání od prezidenta Petra Pavla. V 50. letech musela čelit komunistické perzekuci.
Film Bratři neselhává v dramatickém líčení útěku. Ale i velmi dramatické filmy dokážou nabídnout hutnější potravu pro přemýšlení, než je hrdost na nositelství odkazu, píše Pavel Sladký.
Mezi hosty 27. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů budou patřit režisérka Agnieszka Hollandová nebo odbojář Josef Mašín mladší. Přehlídka trvá do neděle 29. října.
V říjnu 1953 se bratrům Mašínovým podařilo z Československa utéct, do Berlína s nimi dorazil i Milan Paumer. Doslova se tam prostříleli. Další členy jejich skupiny zadrželi komunisté.
Zabití příslušníků SNB po celý život obhajoval: „Jinak to prostě nešlo. Lidé si to neuvědomují a považují to za nelidské,“ řekl v rozhovoru pro časopis Týden v květnu 2000.
Veřejnost i historikové jsou rozděleni postojem k opodstatněnosti obětí činnosti bratří Mašínů: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj?
Sedmdesát let nás dělí od doby, kdy se antikomunistická odbojová skupina bratří Mašínů probila z Československa přes východní Německo do Západního Berlína. A v jejich stopách zůstali mrtví.
„Vyznamenání by měla převzít paní ministryně obrany Jana Černochová, protože já ho odmítám převzít z rukou prezidenta,“ řekla Mašínová serveru Seznam Zprávy.
Rod Mašínů hospodařil na nejstarším statku v Lošanech od konce 17. století. Statek na počátku 50. let zabavili komunisté. Děti Josefa Mašína ho získaly zpět až v roce 2018.
V seznamu adeptů na nejvyšší ocenění figuruje také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zeman už začátkem března oznámil, že se tomuto návrhu rozhodl vyhovět.
Před 80 lety padl v přestřelce s gestapem poslední z legendární odbojové skupiny Tři králové Václav Morávek – výborný střelec, který se stal ve své době nejhledanějším mužem protektorátu.
Svým odvážným jednáním umožnil útěk dvěma spolupracovníkům. A odvážným zůstal i ve vězení, kde se nenechal zlomit mučením. Nacisté ho popravili během heydrichiády.
25. listopad 1953 si Radslav Švéda pamatuje dodnes: „Když se máma se mnou loučila, řekla mi, že se vrátí. Byly mi čtyři roky. Vrátila se, ale až za deset let.
Mezi nominované patří zdravotní sestra Jana Březinová, která se v 64 letech navzdory prodělané rakovině plic vrátila při koronavirové epidemii pomáhat do nemocnice v Litomyšli na Svitavsku.
Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu byli bratři Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.
Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ministerstvo obrany již dříve udělilo vyznamenání také bratrům Ctiradovi a Josefu Mašínovi i jejich otci Josefovi.
V katastru nemovitostí je u rodinného statku Mašínů opět uvedeno jméno hrdiny odboje - generála Josefa Mašína. Završilo se tak dlouholeté úsilí generálovy dcery Zdeny Mašínové.