Zakladatel vládní strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili se minulou sobotu nechal veřejně slyšet, že by se Gruzie měla omluvit Jižní Osetii za rozpoutání války z roku 2008.
To, jak se Putin zachoval po krveprolití v Beslanu, předznamenalo mnohé z jeho politického stylu, který posléze vedl k ustavení autokratického a značně represivního režimu v současném Rusku.
„Diskuse o anexi může být součástí ruského plánu, kterak zaplňovat veřejný prostor a odvrátit pozornost od toho, co Rusko reálně dělá,“ tvrdí politolog Šír.
Medveděv obviňuje Západ, že zvyšuje napětí kolem Gruzie, když mluví o jejím možném přijetí do NATO. „Nebudeme čekat, jestli se naše obavy přiblíží ke skutečnosti,“ napsal Medveděv o možnosti anexe.
Po jednom zavaleném vojákovi záchranáři zatím marně pátrají. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na jihoosetské ministerstvo pro mimořádné události.
Gruzie letos slaví 100. výročí přijetí ústavy jako nezávislé země. O výročí, ale i snaze o vstup do NATO a dalším vyprávěla velvyslankyně Gruzie v České republice Mariam Rakviašvili.
Jednáním se separatistickou vládou v abchazské metropoli Suchumi pověřil prezident Vladimir Putin ruská ministerstva obrany a zahraničí. Konkrétní částku jím podepsaný dokument už ale neupřesňuje.
V jistém smyslu se tu opakuje situace, známá nejdřív z pozapomenutého Podněstří a poté z Jižní Osetie, kde byl stejný postup zvolen po bleskové pětidenní rusko-gruzínské válce z roku 2008.
Nemůžou na hřbitov ani k sousedům. A místo plaňkového plotu mají žiletkový. I takový je život lidí v Jižní Osetii, gruzínském regionu, který od bleskového konfliktu před osmi lety de facto kontroluje Rusko. Do Gruzie v létě 2008 vpadla ruská armáda. Záminkou bylo právě napětí v jihoosetské oblasti. Na místech, kde se tehdy střílelo, vyrostla hranice, kterou uznává jenom jedna strana sporu. Samotná válka sice trvala jenom pár dní, následky jsou ale vidět dodnes.
Před sedmi lety začala krátká válka mezi Ruskem a Gruzií o její provincii Jižní Osetie. Ta posléze vyhlásila nezávislost, ruská vojska už ale v zemi zůstala. Moskva dodnes obhajuje svůj vojenský zásah jako nutný a humanitární.
Gruzínské prezidentské volby se nekonaly na celém území země. Provincie Abcházie a Jižní Osetie se totiž od Gruzie, za přímé i nepřímé pomoci Ruska, odtrhly. Uprchlíci z těchto částí země očekávají, že jim nový prezident pomůže s návratem domů.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil za porušení mezinárodních norem stavbu plotu mezi Jižní Osetií a Gruzií. Většina zemí s výjimkou Ruska i po krátkém konfliktu v roce 2008 považuje Jižní Osetii za součást Gruzie.
Prezidentské volby v separatistické severogruzínské provincii Jižní Osetii vyhrál s více než 54 procenty hlasů bývalý šéf místní tajné policie KGB Leonid Tibilov. Ve druhém kole prezidentského klání porazil ombudsmana Davida Sanakojeva, který získal důvěru necelých 43 procent hlasujících voličů. Zbývající tři procenta hlasů byla neplatná.
V gruzínském odtrženeckém regionu Jižní Osetii pokračuje boj o nejvyšší post. Kandidátka opozice se prohlásila za prezidentku a ohlásila úmysl zformovat vlastní vládu.
Obyvatelé gruzínské separatistické enklávy Jižní Osetie půjdou znovu vybírat prezidenta. Tamní vrchní soud zrušil výsledky voleb, ve kterých v neděli zástupkyně opozice porazila Moskvou podporovaného kandidáta. Gruzie i mezinárodní společenství považují hlasování ve sporném regionu za nelegitimní. Na rozdíl od Ruska nikdy neuznali enklávu za samostatný stát.
Rusko a Gruzie se dohodly na kompromisu ohledně podmínek vstupu Ruska do Světové obchodní organizace. Oznámil to šéf ruských vyjednavačů Maxim Medvědkov.
Před třemi lety se Gruzie neúspěšně pokusila obnovit svrchovanost nad svými separatistickými regiony, Jižní Osetií a Abcházií. Rusko na to tehdy reagovalo obsazením obou regionů a napadením Gruzie. I po třech letech jsou vztahy v regionu velmi napjaté.
Rusko odmítá tvrzení Gruzie, že v odtrženecké enklávě Jižní Osetii rozmístilo rakety S 300. S obviněním přišlo gruzínské ministerstvo zahraničí. Přesně před dvěma roky uznala Moskva po krátké válce s Tbilisi nezávislost Jižní Osetie i Abcházie, druhého separatistického regionu. Gruzie ale nadále obě enklávy považuje za součást svého území.
Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Abcházii a Jižní Osetii. Oznámilo, že v Abcházii rozmístilo protiletadlové rakety S-300 a v Jižní Osetii pak další zbraně protivzdušné obrany. Gruzie už dala najevo znepokojení.
Rusko bude dál podporovat Jižní Osetii a Abcházii. U příležitosti ročního výročí od vypuknutí války s Gruzií, ke které došlo právě kvůli proruským separatistickým regionům kavkazské země, to zopakoval ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Zároveň dodal, že svět by neměl nezávislost Abcházie a Jižní Osetie dál ignorovat.
Obyvatelé Gruzie a Jižní Osetie si připomínají rok od začátku konfliktu o separatistickou enklávu. V několikadenní válce, kterou o Osetii svedlo Rusko s Gruzií, zahynuly stovky lidí. Tisíce dalších přišly o domovy. Napětí v oblasti přitom znovu stoupá - obě strany se znovu navzájem obviňují z přestřelek a provokací.
Separatistický gruzínský region Jižní Osetie se nehodlá stát součástí Ruska. Uvedl to prezident vzbouřenecké oblasti Eduard Kokoity. Jižní Osetie podle něj ale plánuje do budoucna s Moskvou úzkou spolupráci. Rusko loni přiznalo tomuto území nezávislost, poté co o ni svedlo krátkou válku s Gruzií. Tbilisi ale trvá na tom, že jak Jižní Osetie, tak i druhá separatistická oblast, Abcházie, jsou součástí gruzínského území.
Evropská unie vyzvala Gruzii i Jižní Osetii k zachování klidu. Švédské předsednictví varovalo Tbilisi i Cchinvali, aby se vyvarovaly všech kroků, které by mohly destabilizovat situaci v regionu. S blížícím se prvním výročím vojenského konfliktu Ruska s Gruzií v oblasti narůstá napětí. Obě strany se navzájem obviňují z provokací.
Gruzie obviňuje Rusko z překročení hranice Jižní Osetie a snahy proniknout na gruzínské území. Napětí mezi Tbilisi a Moskvou roste s blížícím se ročním výročím od konfliktu o separatistický region.
Rusko hodlá i nadále podporovat separatistický gruzínský region Jižní Osetii. Během neočekávané návštěvy oblasti to oznámil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Rusko považuje sporný kavkazský region, o který loni svedlo válku s Gruzií, za samostatnou republiku. Gruzie ale trvá na tom, že jak Jižní Osetie, tak i druhá separatistická oblast Abcházie, jsou stále součástí jejího území.
Evropská unie neuznává výsledky parlamentních voleb v Jižní Osetii. Uvedlo to české předsednictví sedmadvacítky s tím, že hlasování považuje nelegitimní. Volby navíc označilo za překážku mírového urovnání situace v Gruzii. Obyvatelé Jižní Osetie vybírali zákonodárce poprvé od konce války, kterou loni v létě o separatistický gruzínský region svedlo Rusko s Gruzií.
Parlamentní volby v separatistické gruzínské provincii Jižní Osetie podle předběžných výsledků vyhrála strana současného lídra Eduarda Kokoityho. Obyvatelé hornatého kavkazského regionu vybírali zákonodárce poprvé od loňské války, kterou o oblast svedlo Rusko s Gruzií. Moskva od té doby přiznává provincii status nezávislé republiky, Tbilisi ale trvá na tom, že je součástí gruzínského území.