Prezidentské volby v Jižní Osetii vyhrál Tibilov, bývalý šéf místní tajné policie KGB
Prezidentské volby v separatistické severogruzínské provincii Jižní Osetii vyhrál s více než 54 procenty hlasů bývalý šéf místní tajné policie KGB Leonid Tibilov. Ve druhém kole prezidentského klání porazil ombudsmana Davida Sanakojeva, který získal důvěru necelých 43 procent hlasujících voličů. Zbývající tři procenta hlasů byla neplatná.
Tibilov v rozhlasové stanici Hlas Ruska prohlásil, že bude usilovat o větší integraci této separatistické republiky s Ruskem.
„Je jasné, že bez souhlasu Ruska by tam nevyhrál žádný kandidát. Mezi kandidáty ale nebyl nikdo, kdo by si přál vrácení území Jižní Osetie pod správu Gruzie. Všichni kandidáti byli do určité míry pro Moskvu přijatelní. Tibiliov byl asi nejpřijatelnější, a proto také vyhrál,“ říká novinářka Petra Procházková.
Malou kavkazskou republiku neuznává Gruzie ani Západ, pouze Rusko a několik dalších států. Podle Procházkové je sice Jižní Osetie malý protektorát se 70 tisíci obyvateli, ale její úloha v rámci kavkazského regionu je obrovská.
„Dále tam vzniká a rozšiřuje se největší ruská vojenská základna v Zakavkazsku. Pro Rusko je to jedna z mála výsep za severokavkazským hřebenem. Tím se Jižní Osetie stává obrovsky strategicky důležitou oblastí,“ vysvětluje Procházková.
Jižní Osetie je finančně i vojensky závislá na Moskvě, řeší také problémy s korupcí. Nový prezident slibuje, že situaci zlepší.
„Já si myslím, že ji nezlepší vůbec. Boj s korupcí byl sice jeho hlavním předvolebním sloganem. Jistě se bude snažit. Řekla bych, že to není člověk, který je zapleten do nějakých korupčních skandálů. Jak se to podaří nebo nepodaří, si neodvažuji odhadnout,“ říká Procházková.
Leonidu Tibilovi je 60 let, v minulosti zastával vysoké vládní posty. V roce 1992, krátce po ozbrojeném konfliktu mezi separatisty a centrální vládou, se stal jihoosetským ministrem bezpečnosti. V 90. letech byl vicepremiérem.
Prezident loutkou Moskvy
Jeho pozice vůči Moskvě bude víceméně "loutková". Pro zásadní rozhodnutí si bude muset vždy žádat Moskvu.
„Jako prezident zemičky, která je uznaná asi čtyřmi státy na světě, si nezacestuje. Je majitelem ruského pasu, ruským občanem a je to všechno jenom taková hra jakoby na nezávislost nějaké zemičky, která nezávislá není,“ říká Procházková.
Prezidentské volby loni v listopadu vyhrála vůdkyně jihoosetské opozice Alla Džiojevová, která porazila Moskvou podporovaného kandidáta Anatolije Bibilova. Posléze je zrušil Ústavní soud. Teď se hlasování nezúčastnila. Navíc byla obžalována z pokusu o státní převrat.
David Sanakojev výsledek voleb nevnímá jako porážku. Důvěru voličů chápe jako vzkaz, že 43 procent z nich chce změnu, proto prý hodlá založit novou politickou stranu.
Úřadu se Tibilov ujme 19. nebo 20. dubna. Podle zákonů se nový prezident ujímá funkce desátý den po vyhlášení a zveřejnění protokolu s konečnými výsledky.