Rok po vypuknutí konfliktu o Jižní Osetii v oblasti opět roste napětí
Obyvatelé Gruzie a Jižní Osetie si připomínají rok od začátku konfliktu o separatistickou enklávu. V několikadenní válce, kterou o Osetii svedlo Rusko s Gruzií, zahynuly stovky lidí. Tisíce dalších přišly o domovy. Napětí v oblasti přitom znovu stoupá - obě strany se znovu navzájem obviňují z přestřelek a provokací.
Události loňského srpna si připomenou lidé na obou stranách hranice jak v Gruzii, tak v Jižní Osetii. Mnozí z nich se přitom obávají, že se konflikt může znovu opakovat.
Moskva v posledních dnech několikrát varovala Tbilisi před údajnými provokacemi a vyslala do regionu, kde má tisíce vojáků, další posily.
Stejné varování, ovšem ve směru k Rusku, přišlo i z Gruzie. Ta trvá na tom, že Jižní Osetie a Abcházie, tedy obě sporné enklávy, jejichž nezávislost Rusko uznalo, jsou nadále součástí gruzínského území.
Loňská válka vypukla poté, co se Gruzie pokusila získat Jižní Osetii zpět s pomocí armády. Moskva na gruzínskou ofenzivu odpověděla vysláním svých vojsk. Gruzie střet prohrála, v návaznosti na to Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily nezávislost na Tbilisi. Tuto nezávislost ale uznaly pouze Rusko a Nikaragua.
Přečtěte si také:
Evropská unie vyzvala Gruzii a Jižní Osetii ke klidu
Evropští pozorovatelé zůstanou v Gruzii o rok déle
Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE
Rusko bude střežit hranice dvou gruzínských separatistických regionů
Kouchner: Rusko se stáhlo z Gruzie, dohodu o příměří ale dodrželo jen částečně
Ruský prezident slíbil stažení vojsk z Gruzie
Gruzie přeruší diplomatické vztahy s Ruskem
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost
Válčení v Gruzii skončilo, mír ale není
Rusko-gruzínský vojenský konflikt hoří plnou silou