Uprchlíci z Jižní Osetie čekají, že jim nový prezident zajistí návrat domů
Gruzínské prezidentské volby se nekonaly na celém území země. Provincie Abcházie a Jižní Osetie se totiž od Gruzie, za přímé i nepřímé pomoci Ruska, odtrhly. Uprchlíci z těchto částí země očekávají, že jim nový prezident pomůže s návratem domů.
Obyčejní lidé většinou příliš nechápou, co bylo příčinou konfliktu mezi Jižní Osetií a Gruzií. Obyvatelé často žili pospolu, vzájemně se navštěvovali a společně se účastnili svateb i pohřbů.
Uprchlické městečko nedaleko Tbilisi se skládá ze dvou tisíc v podstatě stejných domků, uvnitř najdeme dva pokoje a kuchyň. Obyvatelé se ale nevzdávají šance na to, že se opět vrátí domů.
„To, co nám dal Bůh, to nám nikdo nikdy nemůže násilím vzít. Osetie byla od počátku věků naší zemí a my se tam vrátíme, nebude to zítra, pozítří ani letos, ale vrátíme se,“ říká jeden z uprchlíků, který ve městě žije už od roku 2008.
Uprchlíci z Osetie zde mají k dispozici základní infrastrukturu, obchody, kavárny, kiosky, místní úřad, školu a polikliniku. V okolí ale není žádná práce, takže musí denně dojíždět do Tbilisi a dalších větších měst v oblasti.
„Měl jsem v Osetii dva velké domy, půl hektaru půdy a dílnu na nábytek. Zaměstnával jsem pět lidí a byli jsme jedinou stolárnou v okrese. Když začala válka, nechal jsem všechno, jak bylo. Nedávno jsem se tam byl podívat, nezbylo nic, všechno rozkradli,“ vzpomíná Michail, další z obyvatel městečka.
„Státní podpora, v přepočtu asi čtyři sta korun na měsíc, nestačí ani na chleba, a tak se každý uprchlík musí nějak zařídit sám,“ dodává.
Někteří lidé si otevřeli malé dílny, kde opravují auta, jiní mají kavárny a restaurace. Každý, kdo měl doma v Osetii vinohrad, se snaží, jako vzpomínku, pár keřů vinné révy vysadit i v provizorních podmínkách uprchlické vesnice.