Alla Džiojeová se dál považuje za prezidentku Jižní Osetie
V gruzínském odtrženeckém regionu Jižní Osetii pokračuje boj o nejvyšší post. Kandidátka opozice se prohlásila za prezidentku a ohlásila úmysl zformovat vlastní vládu.
Alla Džiojeová pohodlně porazila v nedělních volbách protikandidáta podporovaného Moskvou. Soud ale poté volby anuloval. Gruzie i mezinárodní společenství považují hlasování za nelegitimní.
Jen několik hodin poté, co parlament samozvané republiky rozhodnul o konání nových voleb v březnu příštího roku, se Alla Džiojevová prohlásila hlavou regionu a podepsala výnos o sestavení nové vlády.
Úřady ji vzápětí obvinily ze snahy rozpoutat další z „barevných revolucí" a pohrozily přijetím adekvátních opatření. Džiojeová podle volební komise získala v nedělním druhém kole hlasování víc než 15procentní převahu nad protikandidátem Anatolijem Bibilovem, kterého otevřeně podporovala Moskva.
Poté, co si jeho strana stěžovala na údajná narušení volebního zákona konkurencí, ale soud volby zrušil. Příznivci opoziční političky ohlásili, že jsou připraveni vyjít protestovat.
Oba kandidáti v předvolebním boji zastávali podobné pozice - vyslovovali se pro spolupráci s Moskvou a proti Gruzii, se kterou o region před třemi lety svedlo krátkou válku Rusko. Tbilisi označuje volby za nelegitimní, stejně jako západní státy.
Kromě Ruska přiznaly nezávislost Jižní Osetii a Abcházii pouze Nikaragua, Venezuela a tichomořský ostrov Nauru.