Kristi Noemová byla dosud brána jako jeden z politiků, které by si mohl exprezident Donald Trump vybrat jako svého viceprezidentského kandidáta pro listopadové volby.
Zabijáci rozkvetlého měsíce jsou velkým filmem, ve kterém není nouze o vlky, hyeny, kojoty a zajíce v lidské podobě. Všichni žijí ve společnosti prostoupené nerovností.
Divoká rýže je základní ingrediencí indiánské kuchyně. Používá se jako příloha, ale také jako lůžko pro rybu, drůbež nebo maso. Přidává se do polévek, ale nejlépe vyzní v salátech.
„Myslela jsem si, že budu mít ateliér na Montmartru. Odjela jsem bez znalosti jazyka, bez jistot. Přes den jsem neměla co jíst, ale večer jsem si užila“ popisuje výtvarnice Martina Skala.
Film míří vysoko. Chce být esejem o globální současnosti. Vypovídat o zákonitostech, kterými se řídí vzestup a pád celých společností. Nic takového se z filmu nedozvíme ani omylem.
Vysílat a vydávat Vinnetoua, nebo radši nechat tyto fiktivní knihy a filmy historii? Tahle debata se teď v Německu, potažmo i u nás znovu rozhořela. Co si o tom myslí domorodí Američané?
Domorodý muž žil 26 let v amazonském pralese v naprosté izolaci. Jeho tělo bylo nalezeno v hamace před slaměnou chatrčí. Muž smrt zřejmě očekával, než ulehl, pokryl své tělo peřím papoušků Ara.
Německá média podotýkají, že zatímco řada lidí kritizovala nevhodné nakládání s kulturou původních obyvatel Ameriky, příspěvek na instagramu naopak vyvolal odpor opačného tábora.
Američtí indiáni se snaží šířit povědomí o tom, co pro ně na počátku 17. století znamenal příjezd anglických kolonistů. A že po prvních projevech dobré vůle následovala genocida.
„Chceme čistou vodu. A aby těžební průmysl zmizel z domorodých území,“ vyjádřila se v reportáži Julie z národa Lakotů, jedna z washingtonských protestujících.
V roce 2006 se kanadská vláda a náboženské instituce zavázaly zaplatit 1,9 miliardy kanadských dolarů 86 tisícům obětí nuceného kanadského vzdělávacího systému, popsal The Guardian.
Chcete kousek amazonského pralesa? Teď si ho můžete adoptovat, stejně, jako když sponzorujete oblíbené zvíře v zoo. Brazilské ministerstvo životního prostředí totiž zavedlo program „Adoptuj park“.
Přátelé a příbuzní umírají na rakovinu, voda v jejím městě se nedá pít, jedy jsou i v půdě a vzduchu, žije blízko 20 továren chemického průmyslu. Seriál
Radiožurnálu o systémovém rasismu v USA.
Dosavadní kongresmanka se ujme resortu vnitra, který má v amerických poměrech na starosti správu federální půdy, přírodních zdrojů a také právě záležitosti indiánských obyvatel.
Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města.
Na starých i novějších hliněných fajfkách vědci ověřili, že si indiáni oblíbili škumpu – pestrobarevný keř s červenými peckovicemi, známý už i z evropských parků.
Navajo Nation, jihozápad USA||Gabriela Knížková|Zprávy ze světa
První případ nákazy zaznamenala rezervace na konci března. Od té doby počty infikovaných strmě stoupají. Nejhůře postiženou oblastí je okres McKinley ve státě Nové Mexiko, který hlásí 865 nakažených.
Během své cesty Amerikou z jednoho klimatického summitu na druhý navštívila švédská aktivistka Greta Thunbergová tento týden také indiánskou rezervaci Standing Rock v Severní Dakotě.
Washington Redskins v NFL, baseballisti Cleveland Indians nebo Chicago Blackhawks v NHL. To jsou příklady stovek týmů v USA, které mají v názvu nebo coby maskota symboly domorodých Američanů.
Elizabeth Azzuzová z kmene Juroků žije v lesích severní Kalifornie v domě bez elektřiny. Pěstuje si jídlo i léčivé byliny na zahrádce, a kdyby bylo potřeba, i jelena by prý svedla ulovit.
„Moje matka zmizela před dvaceti lety. Až letos se policie začala konečně zabývat zásadním tipem, který dostala před deseti lety. Je to opravdu těžké,“ popisuje Carolyn DeFordová.
Kdo by taky neznal Vinnetoua a další postavy z mayovek. Jan Kaliba se v seriálu Radiožurnálu zaměřil na současné problémy, životní styl a společenské postavení původních obyvatel Severní Ameriky.
Boj o budoucnost Amazonie se na chvíli přesunul do New Yorku. V jeho ulicích zněly indiánské modlitby a kmenoví předáci odsoudili jako manipulaci vystoupení brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
Klimatická krize je zasahuje o to víc, že stále žijí z darů lesa a řeky. Na druhou stranu díky péči o krajinu prodávají emisní povolenky špinavým podnikům. Jak přistupuje ke změně klimatu kmen Juroků?
Jaké to je, když vás od příbuzných nebo vlastní studny odděluje ostře hlídaná mezinárodní hranice? Pro indiánský kmen Tohono O'odham každodenní realita.