Katolická církev měla odškodnit děti kanadských indiánů. Peníze šly na právníky či dluhy

Nedostatek financí. Tak kanadská katolická církev zdůvodňovala, proč dosud neodškodnila oběti násilného vzdělávacího systému, který fungoval více než sto let a měl za cíl asimilaci dětí indiánů. Tisíce dětí přitom v internátech zemřely. Stanice CBC News a deník Globe and Mail nyní rozkryly rozsah církevního majetku – pohybuje se v řádu několika miliard kanadských dolarů. Církev navíc utrácela peníze za renovace katedrál či právníky.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobová fotografie z jedné z rezidenčních škol v Kanadě

Dobová fotografie z jedné z rezidenčních škol v Kanadě | Zdroj: Reuters

Od 19. století do 90. let 20. století bylo přes 150 tisíc dětí kanadských indiánů násilně zařazeno do státem podporovaných internátních škol, a to se záměrem je zařadit do většinové společnosti.

Bití i propichování jazyků jehlami. Nález hrobů s dětskými ostatky oživil temnou minulost Kanady

Číst článek

Více než polovinu zmíněných zařízení vedla katolická církev. Děti, které nezdolaly nemoc nebo hlad, často fyzicky a sexuálně zneužívali kněží nebo katoličtí laici.

V roce 2006 se kanadská vláda a náboženské instituce zavázaly zaplatit 1,9 miliardy kanadských dolarů 86 tisícům obětí nuceného vzdělávacího systému, popsal The Guardian.

Z nejnovější zprávy organizace Independent Assessment Process, která sdružuje děti kanadských indiánů dotčené násilným vzděláváním, vyplývá, že vláda svůj závazek splnila a vyplatila tři miliardy kanadských dolarů, které putovaly nejen obětem, ale i na rehabilitační programy.

Domluvenou sumu splatily rovněž anglikánské, sjednocené a presbytariánské církve.

Katolická církev na začátku slíbila, že přispěje 29 miliony dolarů, ve skutečnosti ale uhradila jen malou část. Argumentovala mimo jiné tím, že nedisponuje dostatečnými prostředky. 

Jak ale ukázalo vyšetřování, které vedly stanice CBC News a deník Globe and Mail, ve skutečnosti církev vlastní majetek v hodnotě převyšující čtyři miliardy kanadských dolarů.

Zároveň vydělává stamiliony na charitativních akcích. Například na stavby kostelů a renovace katedrál vybrala odhadem 300 milionů kanadských dolarů.

V roce 2016 byla po pětileté rekonstrukci znovu otevřena katedrála sv. Michaela. Tam nyní lze najít 13 nových soch, ručně malovanou zeď, nový balkon či na míru vyrobené varhany. Celkové výdaje překročily 128 milionů kanadských dolarů.

Jedná se o částku, která je třicetkrát vyšší než ta, kterou nahromadily rehabilitační programy pro oběti vzdělávacího systému.

Vedle toho církevní administrativa z peněz, které byly určeny obětem násilného zacházení v internátních školách, pokrývá dluhy a platí své právníky.

„Hlavní problém finančních kompenzací spočívá v tom, že dříve než se dostanou přímo k obětem, vezmou si peníze všechny ty pijavice kolem,“ prohlásil Rob Talach, právník obětí katolické církve. „Církev není hloupá. Peníze si schovává, kde může.“

O kompenzacích se začalo opět mluvit poté, co bylo na místě bývalých internátních škol objeveno přes 1300 neoznačených hrobů. Komisi pro pravdu a usmíření se podařilo identifikovat valnou část pohřbených těl. Ve většině případů patřila dětem kanadských indiánů.

pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme