Jednou z postav knihy je dívka, která pochází z původního obyvatelstva Austrálie. Právě její vylíčení vyvolalo mezi zástupci těchto národů a ochránci jejich práv silnou kritiku.
Kristi Noemová byla dosud brána jako jeden z politiků, které by si mohl exprezident Donald Trump vybrat jako svého viceprezidentského kandidáta pro listopadové volby.
Ke změně ústavy musí vládní návrh získat podporu více než 50 procent voličů celonárodně a také většiny voličů v nejméně čtyřech ze šesti australských států.
Genocida původních Američanů ani po 530 letech neskončila, myslí si Juan Mancias. Vypráví, že oblast při ústí řeky Rio Grande do Mexického zálivu je podle kmenového mýtu místem zrození jeho národa.
Její kmen plánuje na získaných pozemcích vytvořit například divokou zahradu, kde bude pěstovat potraviny. Návrat půdy původním obyvatelům je tak zároveň krokem k ochraně přírody.
Vysílat a vydávat Vinnetoua, nebo radši nechat tyto fiktivní knihy a filmy historii? Tahle debata se teď v Německu, potažmo i u nás znovu rozhořela. Co si o tom myslí domorodí Američané?
Německá média podotýkají, že zatímco řada lidí kritizovala nevhodné nakládání s kulturou původních obyvatel Ameriky, příspěvek na instagramu naopak vyvolal odpor opačného tábora.
Bičování, fackování, dětská práce i sexuální zneužívání a nejméně pět set potvrzených mrtvých dětí. Takové jsou závěry první části vyšetřování, jak fungovaly internátní školy pro domorodé Američany.
Kanadský školský systém až do roku 1996 odděloval děti původních obyvatel od jejich rodin a posílal je do internátních škol, kde byly mnohé z nich týrány, sexuálně zneužívány a trpěly hladem.
Několik desítek Yaganů stále žije, poslední generace ale jazykem mluvit neumí. „S příchodem nových generací se komunita přestala jazyk učit. Byl totiž považovaný za izolovaný.
Fotbalisté Washingtonu budou odteď hrát jako Commanders (Velitelé). Odkazuje to k nejvyššímu armádnímu velení, které právě ve Washingtonu sídlí. A nahrazuje původní logo s indiánem a název Redskins.
Nejprve odstranění maskota „Big Chief“ před dvěma lety, teď výměna indiánského náčelníka za keltského bojovníka z kmene Dumnonů, jejichž hlavním městem byl v době železné právě Exeter.
Vzdělávací program, který měl za cíl asimilaci, si vyžádal smrt tisíců dětí. Peníze budou použity na financování dlouhodobých reforem systému péče o děti původních obyvatel i urovnání soudních sporů.
„Chceme čistou vodu. A aby těžební průmysl zmizel z domorodých území,“ vyjádřila se v reportáži Julie z národa Lakotů, jedna z washingtonských protestujících.
V roce 2006 se kanadská vláda a náboženské instituce zavázaly zaplatit 1,9 miliardy kanadských dolarů 86 tisícům obětí nuceného kanadského vzdělávacího systému, popsal The Guardian.
Násilným vzdělávacím systémem, který měl vést k asimilaci indiánů a dalších menšin do kanadské společnosti, dohromady prošlo asi 150 tisíc dětí. Více než 4000 z nich v internátech zemřelo.
Nález přichází měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.
Ostatky patřily studentům Kamloops Indian. Některým dětem mohly být jenom tři roky. Národní ředitel Sdružení Prvních národů Perry Bellegrade na to reagoval slovy, že rodiny „si zaslouží znát pravdu“.
Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města.
Organizace domorodých obyvatel v Ekvádoru demonstrují proti zrušení dlouholetých státních dotací benzínu a nafty. Starosta Quita naznačil, že by vláda mohla od úsporných opatření ustoupit.
Archeologický objev na Aljašce odhalil dosud nepoznanou historii prvních obyvatel amerického kontinentu. Analýza starých ostatků batolete ukázala, že kostra patřila dosud neznámé skupině lidí.
Brazilský federální prokurátor otevřel vyšetřování smrti přibližně 10 původních obyvatel. Jde o členy kmene, kteří žili v odlehlé části amazonského pralesa a předtím nepřišli do kontaktu s civilizací.