Podle právničky Venduly Zahumenské dohoda signatáře reálně k ničemu nezavazuje. „Takže závazná je jenom do té doby, dokud budou sami chtít tuto dohodu dodržovat,“ konstatuje.
„Velká část lidí, byť je s vládou nespokojena, tak od ní ale stále očekává například ozdravení veřejných financí, boj s inflací, což znamená nepopulární zásahy. Ty ale pořád nepřicházejí.“
Při investici do kvalitnějšího vybavení by se podle Martina Úbla dal 15kilový batoh, jako je ten reportéra Českého rozhlasu Dominika Hrona, zlehčit přibližně o polovinu.
Škola končí, po schodech se běží. Rozdává se vysvědčení a na něm dobré i špatné známky. Jsou tím nejlepším způsobem, jak hodnotit, co kdo umí a jak se kdo učí?
Analýza dat think-tanku IDEA při CERGE-EI Národohospodářského institutu Akademie věd tvrdí, že hodnotící škála od jedné do pěti je pro spravedlivé a přesné ohodnocení žáků nedostatečná.
Vedení Amazonu tvrdí, že čtyři společnosti úmyslně zahltily nákupní platformu falešnými recenzemi. Tři z nich přitom zodpovídaly za zveřejnění hodnocení 350 tisíc recenzentů.
Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie.
Při hodnocení žáků by se podle ministerstva měli vyučující zaměřit na dovednosti, které jsou stěžejní pro zvládání současné distanční výuky jako vnitřní motivace nebo schopnost organizovat si čas.
Z nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá nižší spokojenost veřejnosti s aktivituou prezidenta Miloše Zemana. Lidem se nelíbí zejména jeho způsob výstupování na veřejnosti.
Do konce školního roku už zbývá jen něco málo přes dva týdny, a tak se učitelé připravují na uzavření klasifikace. Podle vyhlášky ministerstva školství by se školákům neměl výrazně zhoršit prospěch.
Čas vysvědčení se blíží, ale žáci mají známky jenom do poloviny března. Během distanční výuky jim učitelé posílali úkoly, ne všechny děti je však plní.
Učitelé by v současnosti při online výuce neměli využívat hodnocení jako formu nátlaku. Místo známkování by měli děti hodnotit slovně a dávat jim na výběr z různě obtížných úkolů.
„Skóre“ může určit, jaká práva bude ten či onen člověk mít. Číňané, kteří budou na černé listině, si například nebudou moci koupit letenky či lístky na vlak nebo působit v určitých oborech.
Francouzský šéfkuchař ztratil michelinskou hvězdu a teď se soudí. Inspektor, který jeho jídlo chutnal, se podle něj spletl. A on od té doby trpí depresemi.
Chystané změny vítá i Společnost učitelů českého jazyka a literatury. Podle mluvčí Veroniky Valíkové nehrozí, že by učitelé svým studentům chtěli vylepšovat známky.
V otázce reprezentace České republiky v cizině je podíl pozitivních a negativních názorů stejný. Špatně hodnotí většina Čechů dopad Zemanova působení na prezidentský úřad.
Režisér David Balda tvrdí, že jeho účet na Česko-Slovenské filmové databázi byl zrušen před pár dny, stejně jako účty jeho příbuzné nebo známých z oboru, kteří film Narušitel ohodnotili.
Na Česko-Slovenské filmové databázi se manipuluje s hlasováním. Hodnocení filmů se přes falešné účty uměle navyšuje, aby do kina přišlo více diváků. Více diskusní pořad Reflexe na Vltavě.
Děti si ve středu ze škol přinesou vysvědčení za první pololetí. Klasické známkování ale nemusí být vždy spravedlivé. Ukazuje to nová studie studie think-thanku IDEA při Akademii věd.
I letos mohou lidé hlasovat v soutěži otevřenosti české veřejné správy. V 15. ročníku soutěže OTEVŘENO X ZAVŘENO se sešlo hned 107 nominací. Hodnotí se kvalita přístupu k informacím i svoboda projevu.
Oštěpařka Barbora Špotáková může překonat další zajímavou metu. Bronzová medailistka z letních olympijských her v Riu je v desetičlenné nominaci na českého Atleta roku. Pokud večer tuto anketu ovládne, bude to už po osmé. A to se v historii ještě žádnému sportovci nepovedlo.
Samostatný, zodpovědný a s vlastním zájmem o vzdělávání, takový by mohl být prototyp ideálního žáka v českých školách. Jednou z metod, která by trendu mohla napomoct, je formativní hodnocení. Ve školách se prosazuje čím dál víc.
V Torontu je 'Ten Největší'. Takovou přezdívku má Wayne Gretzky, nejproduktivnější hokejista historie NHL. Světový pohár se hraje kousek od jeho rodného Brantfordu a Gretzky vrcholný turnaj bedlivě sleduje. V dějišti prestižního turnaje se legenda světového hokeje rozpovídala mimo jiné i o tom, jaké celky ho na Světovém poháru zaujaly.
Pokoušela se o to řada gymnastů i gymnastek, povedlo se to ale až jí. První desítku, tedy nejvyšší možné hodnocení, dostala v historii olympijských her legendární Rumunka Nadia Comaneciová – dnes je to přesně čtyřicet let.