Těžiště vesmírných aktivit Evropské unie leží v Praze, kde sídlí centrála Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Služby Galielo a Copernicus denně využívají miliony lidí po celém světě.
Evropa se dlouhodobě soustředí na civilní výzkum kosmu, podle vesmírného experta Jeana-Jacquese Tortory ale konflikt na východě Evropy ukázal, že přišel čas na změnu.
Poskytování satelitních navigačních služeb evropským systémem Galileo bylo obnoveno. Služby nefungovaly od minulého čtvrtka kvůli technickým problémům.
Evropský navigační systém Galileo trápí rozsáhlý výpadek. Už od čtvrtka nefunguje žádný z jeho satelitů na oběžné dráze Země. Problém může způsobit třeba horší zaměřování polohy u mobilních zařízení.
Evropská agentura GSA sídlící v Praze by po svém rozšíření mohla zaměstnat až 700 lidí. Mohly by se také zvýšit příjmy do státního rozpočtu. V současnosti GSA zaměstnává kolem 200 lidí.
České firmy by mohly profitovat ze změn ohledně systému Galileo, informují Hospodářské noviny. A Deník se věnuje možným novinkám v živnostenském zákoně. Více se dozvíte v přehledu tisku Radiožurnálu.
Evropský navigační systém Galileo odstartuje ve čtvrtek ostrý provoz. Po 17 letech od začátku projektu tak může evropskou konkurenci GPS používat veřejnost.
Evropa vyslala do vesmíru další dvě družice systému Galileo. Satelity Daniele a Alizee odstartovaly z evropské kosmické základny v jihoamerické Francouzské Guayaně. Do vesmíru je nese ruská raketa Sojuz. Cesta do cíle satelitům potrvá necelé čtyři hodiny.
Další dva satelity budou nejspíš do konce roku sloužit evropskému navigačnímu systému Galileo. Jedenáctou a dvanáctou družici na oběžnou dráhu vynese v polovině prosince ruská raketa Sojuz.
Co bude umět systém Galileo a co jeho centrála v Praze dělá dnes, ukazuje evropská agentura GSA na dni otevřených dveří. Návštěvníky čekají až do 17 hodin v sídle agentury v pražských Holešovicích nejen přednášky, ale třeba i filmy s vesmírnou tematikou.
Česko se bude i nadále ucházet o vznik logistického centra pro evropský družicový systém Galileo. Stát by mělo ve Žďárku u Ústí nad Labem. V druhém kole kandidatury se česká lokalita utká s Belgií. Ministerstvo dopravy dá na provoz centra ročně téměř sedm milionů korun.
Navigační systém Galileo, který by už příští rok měla spustit Evropská kosmická agentura (ESA - European Space Agency), má zpoždění. Z 18 satelitů se na oběžnou dráhu zatím podařilo dostat jen šest, z toho dva jsou na špatné dráze.
Dvě nové družice evropského navigačního systému Galileo se zatím nedostaly na správnou oběžnou dráhu. Oznámila to Evropská kosmická agentura. Oba satelity v pátek vynesla do vesmíru raketa Sojuz. Teď jsou asi o 10 tisíc kilometrů níže, než se plánovalo.
Vystopovat ztraceného či zraněného člověka v nepřístupném terénu by v budoucnu mohlo být snadnější než nyní s pomocí GPS. Umožní to civilní satelitní systém Galileo. Evropská unie už poslala na oběžnou dráhu čtyři družice. Maximálně do šesti let bude pokrytí Země kompletní. A jak funguje, dnes vyzkoušeli záchranáři během cvičného pátrání po dvou zatoulaných turistech v Hostýnských vrších.
Předseda Evropské komise José Barroso se zastaví v Holešovicích, v novém sídle evropské agentury GSA pro administrativní řízení navigačního systému Galileo. Je to první unijní instituce, která se usadila v Česku. Začala fungovat loni v září.
David a Sif, tak se jmenují dvě družice evropského navigačního systému Galileo, které ve 20.15 odstartovaly a míří na oběžnou dráhu kolem Země. Nese je tam ruská raketa Sojuz z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Satelity dostaly jména po českém chlapci a dánské dívce, kteří vyhráli výtvarnou soutěž na téma vesmír.
Navigační systém Galileo udělá další krok do vesmíru. Večer vynese raketa Sojuz na oběžnou dráhu další 2 družice. Jedna z nich ponese jméno českého školáka Davida Markarjance. Satelity se totiž pojmenovávají podle vítězů národních kol výtvarné soutěže vyhlášené Evropskou komisí. Spolu s českou družicí vyletí do kosmu i satelit nesoucí jméno dánské dívky Sif.
Už za dva roky bude orientace podle satelitní navigace mnohem přesnější než dnes. Zajistit to má nový evropský satelitní systém Galileo, jehož administrativní středisko je ode dneška v Praze. Jde tak o první instituci EU sídlící v Česku.
Italský astronom Galileo Galilei by se určitě divil, kde sídlí řízení evropského satelitního navigačního systému pojmenovaného po něm. V Praze Holešovicích se dnes zahajuje provoz agentura GSA, která Galileo spravuje. Tato unijní instituce bude uzavírat smlouvy s velkými uživateli placených služeb systému, vydávat akreditace pro aplikace využívající signál Galilea a jeho služby i propagovat.
Adrenalin, soutěživost, ale hlavně dobrodružství – to je takzvaný geocaching, tedy hledání „pokladů“ pomocí GPS navigace. Někteří „kačeři“, jak si čeští geocacheři říkají, se ale bojí, že přesnější navigační systém Galileo může tenhle koníček za pár let zničit.
Satelity udělají svět bezpečnějším a vlastně i menším a přispěje k tomu i evropský navigační systém Galileo. Právě dnes se v Praze otevírá centrum jeho administrativního řízení. Už nejen při cestách autem, ale třeba i při sledování vlaků, letadel, lodí nebo i jednotlivých osob bude satelitní signál nepostradatelný. Družice mohou zachraňovat lidské životy nebo přivolat pomoc k nemocnému. Chytré přístroje a programy pro satelitní navigaci se vyrábějí i u nás.
Za necelý měsíc začne v Praze fungovat řídící administrativní středisko evropského navigačního systému Galileo. Evropská agentura GSA bude první unijní institucí na českém území. Budova ze skla a betonu v pražských Holešovicích, kde kdysi sídlila Česká konsolidační agentura, se už připravuje na přijetí prvních bruselských úředníků.
4:26
|Zuzana Filípková, Tomáš Medek, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová|Zprávy ze světa
Česko dnes po několikaletém vyjednávání podepíše partnerskou smlouvu s Úřadem pro dohled nad evropským satelitním systémem Galileo. Ta tak oficiálně potvrdí přesunutí sídla Galilea z Bruselu do Prahy.
Evropská unie potřebuje spolehlivý družicový signál. Na konferenci o systému Galileo v Praze, kde má být i jeho řídící centrum, to prohlásil premiér Petr Nečas. Bez Galilea by Unie ztratila konkurenceschopnost.
Další dva satelity evropského navigačního systému Galileo ponesou jména dívek ze Slovinska a Estonska. Právo nechat po sobě pojmenovat družici připadlo vítězům výtvarné soutěže vyhlášené Evrpskou komisí, do které se zapojilo 16 tisíc dětí z celé Unie.
Česko splnilo podmínky Evropské kosmické agentury pro přesun jejího řídícího centra do Prahy. Hostitelskou smlouvu oficiálně podepíší ministr dopravy Pavel Dobeš a výkonný ředitel agentury Carlo des Dorides koncem ledna v Praze.
Administrativní centrum evropského navigačního systému Galileo se má do Prahy přemístit příští rok v létě. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel Agentury pro řízení Galilea Carlo des Dorides. Přiznal, že zdržení se stěhováním je spíše v Bruselu, než na české straně.
Malý krok vzhůru, ale velký dopředu. Tak by se dalo charakterizovat vypuštění prvních dvou satelitů evropského navigačního systému Galileo na jejich oběžné dráhy. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Družice nazvané jmény belgického chlapce Thijs a bulharské dívky Natalia tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které vytvoří systém Galileo v roce 2020.