Systém Galileo a české navigační přístroje mohou zachraňovat lidské životy

Satelity udělají svět bezpečnějším a vlastně i menším a přispěje k tomu i evropský navigační systém Galileo. Právě dnes se v Praze otevírá centrum jeho administrativního řízení. Už nejen při cestách autem, ale třeba i při sledování vlaků, letadel, lodí nebo i jednotlivých osob bude satelitní signál nepostradatelný. Družice mohou zachraňovat lidské životy nebo přivolat pomoc k nemocnému. Chytré přístroje a programy pro satelitní navigaci se vyrábějí i u nás.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do pražského sídla evropského navigačního systému Galileo

Vstup do pražského sídla evropského navigačního systému Galileo | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Tahle krabička se dává na zápěstí. Pacient při záchvatu má křeče a my je můžeme pomocí náramku sledovat,“ ukazuje vedoucí vývoje společnosti Princip Jaroslav Altmann zařízení velikosti krabičky od sirek a tloušťky sešitu.

Náramek sleduje pomocí gyroskopů výkyvy ve své poloze a podle pro člověka nepřirozených kmitů rukama pozná, že sebou jeho nositel trhá a svíjí se v záchvatu. Přes mobilní komunikační síť vysílá informaci, že pacient dostal záchvat. Je třeba co nejrychleji ho najít. Krabička zatím jen informovala o tom, že pacient má problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Využití navigačního systému Galileo v praxi zmapoval Pavel Novák

„Galileo k tomuhle údaji může v budoucnu doplnit polohovou informaci. Nejenom, že je někde na Praze 4, ale může se mluvit o konkrétní budově, kde ten člověk je.

Dnešní signál GPS dokáže polohu nositele přijímače signálu určit jen ve volném prostoru. Galileo bude umět určit i místo v budovách a také výšku signálu, tedy patro v konkrétní stavbě.

Pražské sídlo evropského navigačního systému Galileo zahajuje provoz

Číst článek

Za inovativní přístup k budoucímu využití systému Galileo získala pražská firma Princip cenu ministerstva dopravy Galileo Masters.

Než budou za 2 roky v kosmu všechny satelity systému Galileo, mohou se u nás chytré přístroje pro usnadnění života a jeho záchranu vyvíjet dál. Nápady a mozkový potenciál na to očividně máme.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme