Evropský navigační systém Galileo může v poledne začít používat veřejnost. Bude přesnější než GPS
Evropský navigační systém Galileo odstartuje ve čtvrtek ostrý provoz. Po 17 letech od začátku projektu tak může evropskou konkurenci GPS používat veřejnost.
Evropský navigační systém Galileo se má stát konkurencí nejrozšířenějšímu systému GPS. „Navigace bude přesnější a budete moct přijímat signál tam, kde dneska přijímat signál nemůžete, třeba ve velkých městech, lesích nebo nějaké komplikované krajině. Je navýšená možnost, že přijmete signál dalších satelitů,“ popsal výhody nového systému vládní zmocněnec pro spolupráci České republiky s agenturou GSA Karel Dobeš.
V Bruselu spuštění Galilea přivítala eurokomisařka Elžbieta Bieńkowská, která je zodpovědná za vnitřní trh, průmysl a podnikání. Prohlásila, že navigační systém je jedním z největších evropských kosmických projektů, který přinese užitek pro každodenní život Evropanů. Galileo je podle ní důkazem o technické vyspělosti Evropy. „Žádná evropská země by tohoto nemohla dosáhnout sama," dodala.
Do vesmíru odstartovaly další dvě družice evropského systému Galileo
Číst článek
Majitelé novějších navigací a mobilních telefonů, které mají kompatibilní čip, mohou od čtvrtečního poledne začít používat evropský navigační systém Galileo. Bude jim stačit aktualizace softwaru. V současnosti je kompatibilní asi polovina přístrojů.
Na rozdíl od americké GPS nebo ruské GLONASS neprovozuje Galileo armáda, jimi poskytované údaje mohou být z politických či ekonomických důvodů pro civilní uživatele kdykoli zkreslovány či zcela zablokovány. Galileo proto nepodléhá některým vojenským omezením a bude přesnější.
Evropská komise si od projektu za více než 270 miliard korun slibuje větší nezávislost na cizích mocnostech. Agentura GSA, která navigační systém provozuje, sídlí v pražských Holešovicích.