Galileo už funguje, evropský navigační systém obnovil poskytování služeb
Poskytování satelitních navigačních služeb evropským systémem Galileo bylo obnoveno. Služby nefungovaly od minulého čtvrtka kvůli technickým problémům pozemské části. Uvedla to ve čtvrtek bez dalších podrobností mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.
Technický incident souvisel s aktualizací softwaru v kontrolním středisku Galileo, zejména pak částí zajišťující synchronizaci přesného času a systémem generování navigačních zpráv. Agentura GSA, která Galileo provozuje, sídlí v Praze.
Problém mohl způsobit třeba horší zaměřování polohy u mobilních zařízení. Podle Evropské agentury GSA využívá systém Galileo přes 70 typů smartphonů, což znamená až 800 milionů telefonů po celém světě.
‚Z Prahy dělá hlavní město satelitní navigace.‘ Agentura GSA by se mohla rozšířit až na 700 lidí
Číst článek
S komplikacemi se mohli setkat také meteorologové, kteří satelity využívají pro předpovídání počasí.
Galileo, respektive Evropská unie, má teď na oběžné dráze celkem 24 satelitů. Obíhají ve výšce přibližně 23 tisíc kilometrů nad povrchem Země.
Systém družic se vytváří od roku 2011 a až bude dokončený, mělo by ho tvořit celkem 30 operačních družic.
Každá dráha bude mít devět pozic pro družice a jednu pozici jako zálohu, aby systém mohl být při selhání družice rychle doplněn na plný počet.
Cílem Galilea je poskytnutí vysoce přesného nezávislého polohovacího systému, aby státy Evropské unie nebyly závislé na americkém GPS a ruském GLONASS. Zároveň je lze využívat všechny dohromady a tím zlepšovat služby jako přesnost navigací.
Právě kvůli možnosti přesnější navigace na mapách využívá systém Galileo například značka mobilních telefonů Huawei. Technologie se ale uplatňuje také při předpovídání počasí nebo slouží vojenským účelům.