Nigerijští pastevci ze severu země čelí v posledních letech problémům způsobeným klimatickými změnami. Aby dobytek zachránili, stěhují se na jiná místa včetně hlavního města, kde komplikují dopravu.
Ministr životního prostředí George Eustice uvedl, že vláda ale intenzívně spolupracuje s obchodními řetězci, aby zákazníci tento nedostatek nepocítili.
Puma nemohla utéct ani ze Zooparku na Hrádečku, který chová dvě. „Obě zvířata jsou v zoo přítomna a kontrolována krajskou veterinárná správou,“ napsala zoologická zahrada na Facebook.
Chovatel přivezl tehdy šestiletého lva do Zděchova v létě 2016. Na rodinných pozemcích postavil bez povolení kotec s výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní.
„Zoologové původně jeli na místo s plánem šelmy uspat. Na místě však společně s dalšími zasahujícími museli konstatovat, že nejbezpečnější řešení je lvy usmrtit,“ stojí ve vyjádření zlínské zoo.
Jedno a více zvířat chová asi polovina českých domácností. Za péči o domácí mazlíčky utratí ročně 12 miliard korun. Informuje o tom pondělní Právo. V Evropě Češi patří k chovatelské špičce.
Každý šestý chovatel hospodářských zvířat neprošel v loňském roce kontrolou veterinářů týkající se pohody zvířat. Chovatelé nejčastěji zanedbávají přiměřenou ochranu zvířat před větrem nebo predátory.
V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je do 20 tisíc kusů drůbeže. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6,5 tisíce kachen. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý.
V Česku každoročně dostuduje na sto padesát nových veterinářů, uvádí statistiky ministerstva školství. Podle odhadů veterinární komory je to asi třikrát víc, než je na českém trhu třeba. Přesto hrozí nedostatek zvěrolékařů. Konkrétně těch, kteří se starají o hospodářská zvířata. Většina absolventů o tuto práci zájem nemá, upozorňují chovatelé. A varují, že zkušení veterináři, kteří se nebojí ušpinit si ruce například ve chlévě, postupně stárnou a odcházejí do důchodu. Ministerstvo zemědělství proto navrhlo změny veterinárního zákona, o kterých už jedná sněmovna.
Chovatelé ovcí v Nízkém Jeseníku už letos přišli o desítky jehňat. Na svědomí je prý mají rysi a šakali, kteří se tady nově vyskytují. Chovatelé proto u ovčínů nainstalovali fotopasti. Potvrzený výskyt rysa jim totiž zaručí finanční náhradu. Lákat šelmy na zvuky jim teď pomáhají i ochránci přírody.
Čeští zemědělci hlásí obrovský propad zisku, a to až o polovinu, na devět miliard korun. Přitom ještě předloni slavili rekordní výsledky. Důvodem je hlavně zahraniční konkurence, která tlačí ceny dolů. I kvůli ní z Česka mizí některé chovy krav a prasat.
Málokterá potravina má tak špatnou pověst jako vejce. Několik generací vyrostlo ve víře, že jeho konzumenty nutně čeká infarkt. Současné výzkumy obrátily veřejné mínění na ruby a lidé objevují vajíčka jako jednu z nejzdravějších potravin. A tak není divu, že se slepice stále častěji objevují nejen na vesnicích, ale i ve městech za plotem zahrádkářských kolonií.
Česko patří k evropské velmoci ve vývozu akvarijních rybiček. Jen loni jich Češi do zahraničí prodali za skoro 340 milionů korun, nejvíce do Německa, Rakouska nebo třeba Francie. Místní chovatele ale trápí asijská konkurence, která tlačí ceny dolů.
Česká republika patří mezi světové velmoci v chovu papoušků. Voliéry s exotickými ptáky mají v Česku tisíce lidí a každým rokem jich přibývá. Ze záliby se tak často stává i výhodný byznys. Cena některých druhů je totiž srovnatelná s pořízením nového auta.
Iniciativa Ne množírnám chce změnit zákon kvůli ochraně psů. Množírny nejsou zatím přesně definované a je problém taková místa ohlídat. Lidé, kteří psy tímto způsobem množí, údajně nedbají na jejich zdraví, zvířata jsou často doživotně nemocná. Feny v některých případech porodí za pět let třeba až sto dvacet štěňat. Internetovou petici podepsalo zatím více než šestnáct tisíc lidí.
Na výstavě v Bohdalově na Žďársku se představí sněhobílý králík s oříškovýma očima. Plemeno s názvem moravský bílý hnědooký zatím v celém Česku chová jen třicet nadšenců. Ti by ho rádi dostali do širšího povědomí chovatelů.
Domácí chov se v posledních letech v Česku nerozvíjí, počet koní stoupá hlavně kvůli dovozu. I tak ale existují chovatelé, kteří se nevzdávají a jsou schopni dodat české zvíře i do zahraničí.
Holubi, králíci, ale také rybičky, ještěrky nebo pavouci budou o tomto víkendu k vidění na Plzeňsku. Chovatelé připravili hned několik akcí, kde budou buď prezentovat své úspěchy a nebo zvířata nabídnou zájemcům i k prodeji. Kdo chce získat nové informace a nebo rozšířit svůj domácí zvěřinec, může se vypravit buď do Nezvěstic, nebo do Plzně.
Chovem dobytka se lidé živí běžně, ovšem chovem mravenců - to už je jiná. Václav Skoupý to ale zkusil a s rodinou se odstěhoval z Prahy do vesnice Přeborov v jižních Čechách. Ve studené usedlosti pořádně zatopil v kotli, aby hmyz vydržel středoevropské klima, a ve stodole začal vyrábět mobilní mraveniště pro fajnšmekry. Hmyzem hodlá uživit sebe, ženu a dvě děti.
Na kozí farmě v Prosetíně na Chrudimsku se připravují na nové přírůstky. Od třiceti chovných koz očekávají kolem 50 kůzlátek. Doma ale dlouho nezůstanou, půjdou k dalším chovatelům.
Teploty kolem třicítky nejvíce ohrožují malé děti, chronicky nemocné a starší lidi. Suché počasí ale také komplikuje práci zemědělcům a starosti mají i chovatelé ryb. Rybám v řekách sice vysoké teplo příliš nevadí, ty v sádkách ale trpí nedostatkem kyslíku.
Ženy pomalu obsazují pracovní pozice určené kdysi výhradně mužům a výjimkou není ani pastevectví. Vzdělaná třicátnice Jana před několika lety odešla z města, aby pásla ovce v Českém krasu. Teď bydlí v maringotce a svůj život si pochvaluje.
Makak rhesus je opice inteligentní, snadno ovladatelná, ale také velmi agresivní. S její agresivitou má zkušenost i chovatelka z České Vsi na Jesenicku. Svému opičímu samečkovi obětovala posledních 5 let, vše ostatní muselo jít stranou. Ačkoliv často útočí na všechny členy rodiny i ji samotnou, zbavit se svého mazlíčka nehodlá.
Rostoucí cena vajec způsobila v českých domácnostech paniku. Někdo se ve spotřebě omezil nebo vejce nakupuje v zahraničí. Jsou ale také lidé, kteří se rozhodli chovat slepice. Mnohým se přitom vložené peníze, čas a energie vrátit nemusí.
Jestli držíte krok s dobou, tak byste zrovna v tuto chvíli měli sedět na koni. Chov těchto skvostných lichokopytníků je v Česku velký trend a dokazují to čísla. Za posledních dvacet let vzrostl počet koní čtyřnásobně a především přibývají zcela noví majitelé koní. Důvody jsou různé, láska ke zvířatům, splněné sny, romantika a nebo děti.