Veterináři potvrdili další nákazu ptačí chřipkou. Ohniskem je komerční chov v Blatné

V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je do 20 tisíc kusů drůbeže. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6,5 tisíce kachen. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli ptačí chřipce došlo v České republice k utracení asi 40 000 ptáků

Kvůli ptačí chřipce došlo v České republice k utracení asi 40 000 ptáků | Zdroj: ČTK

„Máme další ohnisko ptačí chřipky, je to zase Blatenská ryba. Tentokrát to bude komplikovanější. Jsou tam výkrmové kachny, těch je přes 3000, pak nějaké zástavové, zastavujeme líheň," řekl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba. Dodal, že chovů postižených ptačí chřipkou je v Blatné víc.

Jednatel společnosti Blatenská ryba Jiří Blaha potvrdil, že nové ohnisko je přímo v Blatné. Podle veterinářů jde o čtyři haly.

Ptačí chřipka poprvé v komerčním chovu. U Blatné na Strakonicku vybijí 6500 kachen

Číst článek

„Kmenové a chovné kachny kolem 3600 kusů, vedle taky kolem 3000 kusů, pak sedm tisíc menších, čtrnáctidenních a pak celá líheň, kde je kolem 70 tisíc vajec, něco je nalíhnuté, to se včera stoplo. Ale ještě to nemáme spočítané, kolegové tam teď dělají místní šetření, připravujeme s legislativci nařízení a rozhodnutí," řekl v pondělí Kouba.

O víkendu potvrdili veterináři ptačí chřipku ještě u volně žijící volavky v Třeboni. Mrtvé ptáky sbírali o víkendu také jihočeští hasiči. Šlo o volavky, kachny a labutě ve Vodňanech, Volyni, Kleci u Jindřichova Hradce i v Táboře. U těch ale není jisté, zda zahynuli kvůli ptačí chřipce.

Ochranné a dozorové pásmo

Veterináři v pondělí zároveň vytyčí ochranné a dozorové pásmo v okolí obce Koldín na Orlickoústecku, kde v neděli zlikvidovali malochov drůbeže nakažený ptačí chřipkou.

„Znamená to zvýšený dozor nad všemi chovy a okamžité hlášení snížení příjmu potravy, úhyny, platí to pro malé i velké chovy," řekl ředitel Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč.

Českou drůbež ve světě nechtějí. Bojí se ptačí chřipky

Číst článek

Veterináři v Koldíně usmrtili asi 40 kusů drůbeže, šlo o slepice, kachny a husy. Obec musí nyní spočítat všechnu drůbež, kterou lidé chovají.

V tříkilometrovém ochranném pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru musejí majitelé chovy zcela uzavřít, aby zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky. V Pardubicích laboratorní testy v pátek potvrdily virus ptačí chřipky u jedné z uhynulých labutí.

„Virus přežívá u volně žijící ptáků, když se dostane do kontaktu s domácí drůbeží, pak vznikají tato ohniska," dodal Boháč.

První ohnisko veterináři potvrdili přibližně před měsícem na jižní Moravě. Od té doby veterináři už vybili kolem 37 tisíc ptáků, ohnisek je v ČR kolem dvaceti.

ČTK, Pavla Kuchtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme